Drzewiarze mogą mieć poważny problem

Drzewiarze mogą mieć poważny problem
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
Puls Biznesu / PAP / pk

Polska zawieszona w organizacji dbającej o dobro lasów. Tysiąc firm obawia się utraty zaświadczeń.

Z powodu skarg organizacji ekologicznych, FSC Polska została zawieszona w strukturach Forest Stewardship Council (FSC) - międzynarodowej organizacji, która dba o legalność pozyskiwanego drewna i zrównoważone zarządzanie lasami.

Powodem niezadowolenia ekologów ma być "zmiękczanie" standardów certyfikatów FSC. To z pozoru wewnętrzny problem, ale może dotknąć przedsiębiorców przetwarzających drewno.

- Certyfikatem FSC posługuje się ponad tysiąc polskich firm. Jego utrata dla wielu z nich może zakończyć się wypadnięciem z rynku, bo wymagają go międzynarodowe firmy, które kupują polskie produkty - mówi Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Polska organizacja nie zna treści wszystkich zarzutów; nie wie też, w jakim trybie i na jaki czas została zawieszona. FSC International zapewnia jednak, że przerwy w wydawaniu certyfikatów nie będzie.

- Certyfikaty są wydawane i sprawdzane przez jednostki akredytowane, nie przez FSC Polska. One będą teraz współpracowały z FSC bezpośrednio, przez nasze międzynarodowe biuro w Bonn - zapewnia Lisa Smyth, rzeczniczka FSC International.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Drzewiarze mogą mieć poważny problem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.