Film na weekend: "Lot nad kukułczym gniazdem". O tęsknocie za wolnością

Film na weekend: "Lot nad kukułczym gniazdem". O tęsknocie za wolnością
fot. Fragment plakatu / materiały dystrybutora

Udający niezrównoważonego i nieznoszący nudy skazaniec trafia do szpitala psychiatrycznego, prowadzonego przez sadystyczną przełożoną. "Lot nad kukułczym gniazdem" to klasyka gatunku i ponadczasowa opowieść o tęsknocie za wolnością.

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem / One Flew Over the Cuckoo's Nest
Reżyseria: Miloš Forman
Scenariusz: Bo Goldman, Lawrence Hauben
Muzyka: Jack Nitzsche
Gatunek: Psychologiczny, Dramat
Produkcja: USA
Rok produkcji: 1975
Główne role: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick, Danny DeVito, Christopher Lloyd, Vincent Schiavelli

Randal McMurphy trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym panują bezwzględny ład i porządek, zaprowadzone przez siostrę Mildredę Ratched. Surowe zasady od lat trzymają ośrodek w ryzach, a życie pacjentów pełne jest rutyny. Nie cierpiący nudy McMurphy, który tylko udaje chorego, postanawia wprowadzić do codzienności szpitala swoje własne zasady. Gdy jego działania spotykają się ze stanowczą reakcją personelu i siostry Ratched, niewinne wygłupy i żarty coraz bardziej zaczynają przypominać walkę o przetrwanie.

"Lot nad kukułczym gniazdem" to film, którego nie trzeba zbytnio rekomendować. Obraz Miloša Formana już na stałe zapisał się w historii kina jako dzieło, które wciąż zdumiewa.

DEON.PL POLECA

Fabułę "Lotu nad kukułczym gniazdem" można opisać krótko jako opowieść o tęsknocie za wolnością, stłumioną przez surowe i bezwzględne zasady. Oglądając film Formana można nieraz zatęsknić za błękitnym niebem i swobodą, której nie doceniamy, dopóki nie zostanie nam ona odebrana.

"Lot nad kukułczym gniazdem" to zderzenie dwóch światów - reprezentowanej przez McMurphy’ego wolności oraz surowych, często pozbawionych sensu zasad, których wcieleniem jest sadystyczna i okrutna siostra Ratched. Nierówna walka, która choć kończy się w sposób tragiczny, pozostawia cień nadziei.

Obejrzenie (lub przypomnienie sobie) "Lotu nad kukułczym gniazdem" z pewnością nie będzie czasem straconym.

Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) wolny duchem, wygadany skazaniec o niespokojnym charakterze, udaje chorobę psychiczną i zamieszkuje z ludźmi, których sam nazywa "świrami". Momentalnie, jego zaraźliwa umiejętność kreowania chaosu przeciwstawia się otępiającej rutynie. Pod żadnym pozorem faceci naszpikowani środkami uspokajającymi nie powinni snuć się w swoich szlafrokach, kiedy toczą się finałowe rozgrywki baseballu. To oznacza wojnę! Po jednej stronie jest McMurphy - po drugiej uprzejma, lecz nieprzejednana siostra Ratched (Louise Fletcher), jedna z najbardziej odrażających postaci w historii filmu. Stawką jest los każdego pacjenta na oddziale (Opis dystrybutora).

 

***

Ze względu na brutalne sceny odradzamy oglądanie tego filmu z dziećmi.

Nie popieramy piractwa! Skorzystaj z oficjalnych źródeł, które umożliwiają legalne oglądanie filmów: Google PlayHBO GOAppleTV lub Netflix.

Kiedyś pilot wycieczek, obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem, wędrować po górach i szukać wokół śladów obecności Boga. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży i profil na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Lot nad kukułczym gniazdem". O tęsknocie za wolnością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.