Film na weekend: "Nomadland"

Film na weekend: "Nomadland"
fot. materiały dystrybutora

Fern w wyniku recesji gospodarczej traci pracę i dom. Kiedy wszystko wskazuje na to, że skończy na ulicy, pojawia się niespodziewana nadzieja.

"Nomadland" to klasyczny film drogi. Opowiada o losach nomadów - ludzi, którzy chociaż nie mają domu (rozumianego w sensie tradycyjnym), nie są osobami bezdomnymi. Są ciągle w drodze; gdy potrzebują pieniędzy, podejmują dorywcze prace. Nomadów fascynuje minimalizm, więź z naturą i styl życia, który w społeczeństwie uchodzi za dziwny, niewygodny, tułaczy. A jednak to właśnie nomadzi odnajdują radość życia, której często brakuje "ludziom, którzy wszystko mają".

"Nomadland" jest filmem surowym i kontrowersyjnym, pokazującym świat bez pudru. Kiedy jest trudno, widz też to czuje. Z drugiej strony tylko w taki sposób może on dotknąć rzeczywistości, która choć trudna i zmienna, ma w sobie coś pociągającego.

Na szczególną uwagę zasługuje doskonała rola Frances McDormand - aktorki, która w życiu prywatnym uchodzi za szczerą i autentyczną. McDormand już wcześniej udowodniła, że potrafi dać widzowi do myślenia ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"). Pod tym względem "Nomadland" nie jest zaskoczeniem.

Tytuł: Nomadland
Scenariusz i reżyseria: Chloé Zhao
Muzyka: Zach Seivers, Sergio Diaz, M. Wolf Snyder
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA, Niemcy
Premiera: 2021
Obsada: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May

DEON.PL POLECA

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. "Nomadland", trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie (Opis dystrybutora).

 

***

Nie popieramy piractwa! Film można obejrzeć w niektórych kinach.

Kiedyś pilot wycieczek. Obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem i wędrować po górach. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Film na weekend: "Nomadland"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.