Film z arcybiskupem wywołującym serię eksplozji robi furorę w internecie

Film z arcybiskupem wywołującym serię eksplozji robi furorę w internecie
fot. TikTok / Ian Miles Cheong / Twitter
Visit Florence / pk

To jedna z najbardziej spektakularnych i widowiskowych tradycji związanych z Wielkanocą. Gdy arcybiskup podpala lont, następuje seria eksplozji, a następnie coś nieprawdopodobnego. Nic dziwnego, że nagranie z wydarzenia stało się viralem.

W każdą Niedzielę Wielkanocną mieszkańcy Florencji i odwiedzający miasto turyści są świadkami jedynych w swoim rodzaju obchodów związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, w czasie śpiewu "Gloria", miejscowy arcybiskup podpala lont, po czym następuje seria eksplozji, a symbolizujący Ducha Świętego gołąb przelatuje przez cały kościół i podpala znajdujący się na placu "wóz" z fajerwerkami. Podczas gdy przed świątynią trwa pokaz pirotechniczny, gołąb zawraca i dolatuje do ołtarza.

"Wybuchający wóz" to kilkusetletnia tradycja

Ta niezwykła włoska tradycja nosi nazwę Scoppio del Carro (wł. "Wybuchający wóz") i ma już ponad 350 lat. Jak informuje portal "Visit Florence" odnosi się ona do wydarzeń częściowo historycznych, a częściowo opartych na legendzie.

DEON.PL POLECA

"Młody Florentczyk o imieniu Pazzino, członek szlacheckiej rodziny Pazzi, najwyraźniej brał udział w pierwszej krucjacie w Ziemi Świętej w 1099 roku, gdzie dał wiele dowodów swojej odwagi (jako pierwszy wspiął się na mury Jerozolimy i wzniósł sztandar chrześcijański). Kiedy wrócił do domu, przywiózł z Grobu Pańskiego trzy krzemienie, które otrzymał za akt odwagi" - czytamy na portalu.

Krzemienie, o których mowa, do dziś znajdują się w mieście i są wykorzystywane do rozpoczęcia wielkanocnej ceremonii. Około godziny 10:00, ksiądz pociera o siebie trzy krzemienie Pazzino i wznieca ogień, od którego zapala się węgle. Są one następnie umieszczane na specjalnym - ciągniętym przez parę wołów - "wozie" i zawożone przed kościół. Procesji towarzyszą bębniarze, postacie w strojach historycznych oraz przedstawiciele władz miejskich i duchownych. Wóz jest "uzbrojony" w dużą ilość materiałów pirotechnicznych i "połączony" z ołtarzem drutem, po którym porusza się gołąb

Jeśli rytuał przebiegnie prawidłowo i wszystkie fajerwerki zostaną odpalone, mieszkańcy miasta będą się cieszyć pomyślnością i obfitymi plonami. Tradycja "wybuchającego wozu" jest bardzo popularna we Włoszech oraz w internecie, czego dowodem jest viralowe nagranie.

Źródło: Visit Florence / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Film z arcybiskupem wywołującym serię eksplozji robi furorę w internecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.