Świetny film na Boże Ciało. Musicie go obejrzeć!

Świetny film na Boże Ciało. Musicie go obejrzeć!
(fot. Kadr z filmu "Biała Sukienka", reż. Michał Kwieciński)
TVP VOD / ks. Grzegorz Ogorzałek / pk

Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, czeka was bardzo przyjemna godzina. Warto spędzić ją z całą rodziną i obejrzeć film, którego akcja rozgrywa się w Boże Ciało w jednej z polskich wsi.

Film można za darmo i legalnie obejrzeć pod tym linkiem.

O tym, dlaczego warto obejrzeć "Białą sukienkę", opowiada ks. Grzegorz Ogorzałek, autor filmowego vloga "W koloratce":

Tytuł: "Biała sukienka"
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenariusz: Doman Nowakowski
Gatunek: Obyczajowy
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2003

DEON.PL POLECA

Przeczytaj opis filmu (oficjalna strona TVP VOD):

"Biała sukienka" to kolejny film z telewizyjnego cyklu "Święta polskie", który zyskał przychylność krytyki i uznanie widzów. To przypowieść na Boże Ciało. Akcja filmu Michała Kwiecińskiego rozgrywa się właśnie w tym uroczyście obchodzonym i bardzo ważnym dla katolików dniu. Bohaterami są mieszkańcy wsi położonej niedaleko Białegostoku.

Jest piękny, słoneczny poranek, wszędzie panuje świąteczna atmosfera, kościół i wierni szykują się do obchodów święta Bożego Ciała. Trwają ostatnie przygotowania - przyozdabianie trasy procesji, prasowanie komunijnych białych sukienek, polerowanie masek samochodów, bo przecież w takim dniu trzeba się pokazać przed sąsiadami.

Na tle świątecznej gorączki toczą się równolegle dwa wątki. Maciek, młody dorobkiewicz i pozer, konsumpcyjnie nastawiony do życia, podróżuje z Warszawy nowiutkim jeepem. Jedzie do rodzinnego Białegostoku. W drodze zabiera autostopowicza, swego rówieśnika - człowieka skromnego, zrównoważonego i małomównego. Damian jest przeciwieństwem Maćka, ceni inne wartości w życiu. On również wraca w rodzinne strony. Przez cały czas młodzi ludzie prowadzą dyskusję teologiczno-światopoglądową.

Ale nawet w tak uroczystym dniu nie wszystko odbywa się po bożemu. Nie ustaje spór zwaśnionych rodzin - zamożnych Kowali i znacznie uboższych Suszków. W końcu wszyscy ruszają na procesję.

Tymczasem zrywa się burza...

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Świetny film na Boże Ciało. Musicie go obejrzeć!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.