Archeolodzy wzbiją się w niebo w południowej Polsce [WIDEO]

Archeolodzy wzbiją się w niebo w południowej Polsce [WIDEO]
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce pk

Nad Niecką Nidziańską pod koniec czerwca archeolodzy będą wykonywać zdjęcia z pokładu samolotu. W ten sposób chcą odkryć nieznane do tej pory ślady po dawnej działalności człowieka i zadokumentować już te rozpoznane. To już siódma edycja projektu "Prospekcja Małopolska".

W czasie pierwszej edycji akcji "Prospekcja Małopolski" w 2010 r. powstał film dokumentalny na temat archeologii lotniczej pt. "Czy leci z nami archeolog", który wyjaśnia, czym jest archeologia lotnicza i jaka jest historia tej metody.

Jak powiedział w rozmowie z PAP archeolog Piotr Wroniecki, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prospekcja lotnicza (wykonanie rozpoznania z lotu ptaka) jest metodą bardzo ekonomiczną i zdecydowanie szybszą od tradycyjnych archeologicznych badań powierzchniowych. Te ostatnie polegają na przejściu przez pola tyralierą w poszukiwaniu drobnych zabytków spoczywających na powierzchni ziemi - głównie fragmentów naczyń ceramicznych.

Zdjęcia będą wykonywane od 26 do 28 czerwca z pokładu awionetki. Od 2015 r. naloty odbywają się w ramach projektu naukowego "Ukryte krajobrazy kulturowe zachodniomałopolskich wyżyn lessowych. Metody niedestrukcyjne w archeologicznym studium osadniczym". Przedsięwzięcie wspiera finansowo Narodowe Centrum Nauki. Jego celem jest nieinwazyjne badanie dawnych śladów działalności człowieka przy zastosowaniu metod teledetekcyjnych i geofizycznych.

"Podczas siedmiu lat prospekcji lotniczej i zaangażowaniu wielu osób udało się wykonać kilka tysięcy zdjęć, które ujawniły ponad 300 miejsc z podziemnymi strukturami archeologicznymi. Niektóre z odkryć ukazują nieznane wcześniej rozległe stanowiska pradziejowe czy z epoki żelaza, opuszczone późnośredniowieczne osady, grodziska średniowieczne oraz rozbudowane obronne osiedla z epoki brązu i neolitu" - wyjaśniają archeolodzy w przesłanym komunikacie.

Piotr Wroniecki zachęca do kontaktu w sprawie wykonania zdjęcia konkretnego obszaru, znajdującego się w zasięgu tegorocznych nalotów; kontakt e-mail: piotr.wroniecki@gmail.com

W tym roku naukowcy skoncentrują swoje wysiłki na Niecce Nidziańskiej. To obszar między Krakowem a Pińczowem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archeolodzy wzbiją się w niebo w południowej Polsce [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.