Hiszpania obchodzi 400-lecie śmierci Cervantesa

Hiszpania obchodzi 400-lecie śmierci Cervantesa
(fot. Basilio (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Budowa wielkiej marcepanowej figury Don Kichota to jeden ze sposobów, w jaki Hiszpanie upamiętnią 400. rocznicę śmierci swego najsłynniejszego pisarza Miguela de Cervantesa. Mimo bogatych planów obchodów władze są krytykowane za niewystarczające przygotowania.

Autor "Don Kichota z La Manchy" zmarł 22 kwietnia 1616 roku w Madrycie, ale rocznica jego śmierci jest obchodzona 23 kwietnia, w dniu pogrzebu. W tym samym dniu w Wielkiej Brytanii zmarł William Szekspir.

Cervantes, który sam był barwną postacią - przeżył bitwę morską, pięć lat spędził w niewoli w Algierze i przebywał w hiszpańskim więzieniu - jest uważany za ojca nowoczesnej powieści, a jego "Don Kichot" to jedno z dzieł, które doczekało się największej liczby przekładów na świecie.

Historia ubogiego szlachcica, który pod wpływem literatury rycerskiej postanawia zostać błędnym rycerzem, okazała się przebojem od razu po publikacji w 1605 roku. Don Kichot, jak każdy człowiek, ma liczne wady, i takie przedstawienie bohatera było rewolucyjne jak na ówczesne czasy.

DEON.PL POLECA

Dzieło, stanowiące parodię powieści rycerskiej, stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy, od Jane Austen po Fiodora Dostojewskiego, Gustave'a Flauberta i Marka Twaina.

"Dzieło Cervantesa jest uniwersalne, gdyż nie ogranicza się do epoki czy kraju, i wciąż jest aktualne" - uważa Javier Rodriguez Palacios, burmistrz położonego pod Madrytem miasta Alcala de Henares, gdzie pisarz przyszedł na świat.

W związku 400-leciem śmierci Cervantesa zaplanowano liczne uroczystości, zarówno oficjalne jak i mniej poważne. Szef rządu Mariano Rajoy w czwartek odwiedził Toboso, miejscowość, w której miała się urodzić Dulcynea, wyidealizowany przedmiot miłości Don Kichota, a także tamtejsze muzeum Cervantesa.

W tym samym dniu w parlamencie pojawili się aktorzy przebrani za Cervantesa i Don Kichota, którzy próbowali skarcić przywódców politycznych za ciągły brak porozumienia w sprawie nowego rządu. Choć od wyborów, w których żadna z partii nie uzyskała wyraźnego mandatu do rządzenia, minęły cztery miesiące, to cztery główne ugrupowania wciąż nie porozumiały się w sprawie przyszłego gabinetu. Z tego powodu nad Hiszpanią wisi widmo kolejnych wyborów.

"Cervantes" żartobliwie zaproponował, by premierem został...Don Kichot i zaapelował do deputowanych, by zostali "rycerzami" i dla dobra kraju w końcu się dogadali. Na Twitterze furorę robi hasztag #CervantesPresidente.

W sobotę, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, przyznana zostanie Nagroda Cervantesa, najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w świecie hiszpańskojęzycznym. Ceremonia, która odbędzie się w Alcala de Henares, w obecności króla Filipa VI i królowej Letycji (Letizia), w tym roku nabiera wyjątkowego znaczenia.

Na głównym placu Toledo w sobotę stanie trzymetrowy, marcepanowy pomnik Don Kichota. Do jego wykonania zużyte zostanie ok. 600 kg migdałowej masy. W ten sposób cukiernicy spróbują pobić rekord Guinnessa i zbudować największą marcepanową figurę na świecie.

Publiczna telewizja pokaże program kulinarny MasterChef poświęcony Cervantesowi, podczas którego uczestnicy przygotują potrawy opisywane w powieści.

Król Filip VI napisał w oświadczeniu, że obchody pozwolą "podkreślić to, co nas łączy". Była to aluzja do obecnego paraliżu politycznego w kraju.

Jednak wielu naukowców i badaczy krytykuje władze, które ich zdaniem nie stanęły na wysokości zadania w związku z uroczystościami.

Chwalą z kolei rządzących w Wielkiej Brytanii, gdzie w obchody 400-lecia śmierci Szekspira zaangażowały się muzea, teatry, BBC i British Council, które rozpowszechnia brytyjską kulturę za granicą. Hiszpańska prasa przypomina, że nawet stacjom londyńskiego metra nadano z tej okazji nazwy inspirowane bohaterami komedii i tragedii Szekspira.

Burmistrz Alcala de Henares ubolewa, że rząd centralny nie przeznaczył na ten cel konkretnej sumy z budżetu i że każdy region, każde miasto czy stowarzyszenie musiały sfinansować uroczystości z własnych funduszy lub znaleźć sponsorów.

Oficjalny pogram obchodów został opublikowany zbyt późno i można odnieść wrażenie, że władze obudziły się tuż przed rocznicą - ocenia fotograf Jose Manuel Navia. Ten fan Cervantesa zorganizował w Madrycie wystawę poświęconą pisarzowi.

Te "improwizowane obchody" skrytykował również Dario Villanueva, który jest szefem Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, instytucji czuwającej nad regulowaniem i rozpowszechnianiem języka hiszpańskiego na świecie. "Mieliśmy 400 lat, aby się do tego przygotować" - ironizował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania obchodzi 400-lecie śmierci Cervantesa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.