Ile guzików ma nowa sutanna kard. Rysia? Siostra zakonna opowiada o kulisach jej powstania

Ile guzików ma nowa sutanna kard. Rysia? Siostra zakonna opowiada o kulisach jej powstania
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
Archidiecezja Łódzka / YouTube / pk

Siostra Justyna Siwek PDDM ze zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, która uszyła sutannę dla kard. Grzegorza Rysia wyjaśnia, dlaczego nowy strój ma kolor czerwony i co oznacza pas, którym przypasze się nowy kardynał.

Kard. Grzegorz Ryś postanowił, że jego nowa oficjalna sutanna zostanie uszyta w Polsce przez siostry zakonne ze zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Charyzmatem tego zgromadzenia jest posługa kapłanom.

Dlaczego sutanna kardynalska ma kolor czerwony?

Jak podkreśla siostra Justyna Siwek, uszycie sutanny dla kard. Grzegorza Rysia zajęło jej około tygodnia.

- Sutanna jest koloru czerwonego. Jest to czerwień, która symbolizuje krew i wskazuje na to, że osoba, która przyobleka się w taki kolor jest gotowa na oddanie życia za Chrystusa i za Kościół - wyjaśnia siostra Justyna.

DEON.PL POLECA

Ile guzików ma nowa sutanna kard. Grzegorza Rysia?

Siostra zakonna dodaje, że oficjalny strój kardynalski to "szata z długimi rękawami i małymi guziczkami, które są obciągnięte materiałem podobnym do jedwabiu. W tej sutannie jest ich 23. Sutanna jest u góry zakończona usztywnianą stójką". Do obszycia rękawów użyto specjalnego materiału - mory.

- Na wierzch sutanny jest nałożona pelerynka, tzw. mucet. Całość pelerynki i sutanny została wykończona ozdobnym sznureczkiem, są też ozdobne dziurki - dodaje siostra Justyna

Co oznacza pas kardynalski?

Siostra, która uszyła dla kard. Grzegorza Rysia nową sutannę, dodaje, co symbolizuje szeroki pas, którym hierarcha się przepasa.

- Do kompletu sutanny używa się jeszcze pasa, którym osoba duchowna przepasa się na wysokości bioder. Symbolizuje on "zapalone pochodnie" i "przepasane biodra". Jest to również wyraz gotowości do służby - wyjaśnia zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Jak podkreśla, kardynał to jeden z bezpośrednich współpracowników ojca świętego, aż do oddania swojego życia, do przelania krwi za Kościół i za papieża.

Kiedy kard. Grzegorz Ryś pierwszy raz ubierze nową sutannę?

- Ksiądz kardynał po raz pierwszy ubierze tę sutannę na konsystorz. Jest to strój oficjalny, więc będzie służył do ubioru na bardzo ważne, oficjalne uroczystości. Strojem zastępczym może być również sutanna czarna, która będzie miała wszystkie obszywki w kolorze czerwonym. Tego stroju używa się na mniej formalne spotkania codzienne - wyjaśnia siostra Justyna.

Nie tylko praca fizyczna ale i modlitwa

- Dla mnie jest to zaszczyt, że mogłam uszyć sutannę, którą ksiądz kardynał założy na siebie. My jako zgromadzenie mamy misję kapłańską. Czyli posługujemy kapłanom. Jednym z jej aspektów jest praca, którą wykonuję ja czyli szycie sutann dla kapłanów. Wkładam w to nie tylko wysiłek fizyczny. To dar modlitwy. Ogromnie się cieszę, że mogłam coś takiego zrobić - mówi wzruszona siostra zakonna.

W sobotę 30 września 2023 w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbędzie się konsystorz, podczas którego Ojciec Święty Franciszek wręczy birety i pierścienie kardynalskie nowym kardynałom wśród których jest jeden Polak - metropolita łódzki -  arcybiskup Grzegorz Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Ile guzików ma nowa sutanna kard. Rysia? Siostra zakonna opowiada o kulisach jej powstania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.