Krystyny będą w tym roku świętować w Rzeszowie

Krystyny będą w tym roku świętować w Rzeszowie
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Polskie i polonijne Krystyny, które co roku uroczyście świętują swoje imieniny w różnych miastach, w tym roku na imprezę wybrały Rzeszów. Będzie to już 15. Zjazd Krystyn, a jego hasło przewodnie to: EuroKrystyny 2012 "Imieniny Krystyny u rodziny".

Oficjalnie świętowanie imienin Krystyny rozpoczną w poniedziałek 12 marca na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencją "Kobieto, kim jesteś we współczesnym świecie". Jednak już dzień wcześniej, w niedzielę, Krystyny rozegrają mecz piłki nożnej z księżmi.

DEON.PL POLECA
Jak wyjawiła PAP współorganizatorka Zjazdu Krystyna Leśniak-Moczuk, Krysie chcą w ten sposób wyprzedzić mistrzostwa Europy 2012.

Na boisku drużyna piłkarska księży, mistrzów Europy zmierzy się z amatorską drużyną EuroKrystyn, w której zagrają m.in. 92-letnia seniorka Krystyn z Warszawy, pisarka Krystyna Nepomucka oraz Krystyna Szostek-Radkowa śpiewaczka operowa, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Swój udział w imprezie, która potrwa do środy (14 marca), zapowiedziały też znane Krystyny, w tym piosenkarka Krystyna Giżowska, tancerka Krystyna Mazurówna z Paryża, aktorki Krystyna Kołodziejczyk i Krystyna Łubieńska. Nie zabraknie też pań o tym imieniu z zagranicy: Brazylii, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Węgier, Niemiec. Niektóre z nich uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych zjazdach.

Krystyny paradować będą po mieście w stylizowanych nakryciach głowy wykonanych przez Annę Rychter w pracowni odtwórstwa strojów historycznych w Radomiu. Niektóre z nich wystąpią w stylowych sukniach szytych na tę okazję lub w strojach teatralnych.

W programie imprezy znajdą się występy i koncerty zespołów tanecznych i muzycznych, orkiestr dętych, korowód. Krystyny zwiedzą też różne muzea w Rzeszowie i okolicach, w tym Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, gdzie będą też degustować wyroby.

Nie zabraknie popisów samych solenizantek. Tanecznie uzdolnione Krystyny wystąpią w rewii strojów świata, m.in. arabskich, brazylijskich, chińskich, egipskich, hawajskich czy indiańskich.

Leśniak-Moczuk dodała, że na pierwszą ochrzczoną w 2012 roku Krystynę czeka dyplom i specjalna nagroda.

- W Rzeszowie w ciągu 14 lat, czyli jak długo funkcjonuje ruch Krystyn, tylko 10 dziewczynkom nadano imię Krystyna. Wśród nich jest najmłodsza rzeszowska Krysia Psujek, licząca 7 miesięcy. Rodziców pozostałych Kryś prosimy o kontakt i zapraszamy na uroczystości imieninowe - dodała.

Natomiast mężczyźni, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystych Imienin Krystyn w Rzeszowie, zostaną uhonorowani tytułem "Rzeszowski Krystynian Pierwszy".

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 roku, zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób. Początek tradycji tego oryginalnego obchodzenia imienin Krystyny dała nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek organizując w 1998 r. pierwszy zjazd w Katowicach. Obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jej córka Magdalena.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krystyny będą w tym roku świętować w Rzeszowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.