"Ludzie chcą się dzielić". Mieszkańcy, parafia i samorząd postanowili pomóc potrzebującym

"Ludzie chcą się dzielić". Mieszkańcy, parafia i samorząd postanowili pomóc potrzebującym
fot. Rafał Mrowicki
Dziennik Bałtycki

Gdy ktoś jest głodny, może ją otworzyć, znajdując w środku świeże jedzenie. W Wrzeszczu Dolnym, na terenie jezuickiej parafii, powstała lodówka społeczna.

Pomysł stworzenia jadłodzielni narodził się oddolnie. "Pani Sylwia Baranowska - jedna z parafianek - zaproponowała, żeby powstała w naszej dzielnicy lodówka społeczna. Zwróciła się do mnie z zapytaniem, czy nie mogłaby ona stanąć na terenie przykościelnym" - mówi Jarosław Kuffel SJ, proboszcz parafii Świętego Krzyża, podkreślając, że była to przede wszystkim inicjatywa mieszkańców.

"Chwilę później dołączyła radna dzielnicy i radna miasta, znalazł się też sponsor. Również wiele osób na stronie dzielnicy na Facebooku napisało, że chciałoby, aby taka inicjatywa powstała" - dodaje jezuita.

Pomysł stworzenia lodówki społecznej zrodził się już w czasie świąt Bożego Narodzenia. "Chcieliśmy go sfinalizować na Wielkanoc, wiedząc, że będzie to dobra okazja do dzielenia się, także tymi produktami, które zostaną po Świętach" - mówi Jarosław Kuffel SJ.

DEON.PL POLECA

Jak przyznaje proboszcz parafii Świętego Krzyża, nie jest pierwsza lodówka społeczna w Trójmieście. "Podobne lodówki funkcjonują przy dominikanach gdańskich czy w parafii Miłosierdzia Bożego. Ale w Dolnym Wrzeszczu takiego miejsca nie było".

Jarosław Kuffel SJ przyznaje, że stworzenie lodówki nie było trudnym zdaniem. "Była to oddolna inicjatywa. Zaangażowały się również panie z Rady Dzielnicy i Rady Miasta. Sponsor, lokalny deweloper, dołożył się do lodówki i stworzył niezbędną infrastrukturę. Ludzie chcą się dzielić. Sporo osób, które specjalnie do kościoła nie chodzą, dowiedziało się o projekcie z Facebooka, a później kibicowało inicjatywie".

Korzystać z lodówki może każdy, kto jest potrzebujący. Zadbano również o wszystkie względy bezpieczeństwa. Jak informuje Dziennik Bałtycki, "z lodówki należy korzystać przy pomocy jednorazowych rękawiczek. Nie wolno umieszczać w niej alkoholu. Należy domykać dokładnie drzwi po zostawieniu w niej żywności. Można wkładać do niej jedzenie przydatne do spożycia z aktualnym terminem ważności w szczelnym opakowaniu, a także podpisać nazwą potrawy i wypisać możliwe alergeny".

Lodówka przynosi efekty. "Są takie momenty, że jest pełna po brzegi, a chwilę potem pusta. To znaczy, że naprawdę działa" - mówi Jarosław Kuffel SJ.

Politolog, kulturoznawca i nauczyciel akademicki. Kiedyś pilot wycieczek, obecnie redaktor DEON.pl, dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również psychologią i duchowością. Lubi latać dronem, wędrować po górach i nurkować. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

"Ludzie chcą się dzielić". Mieszkańcy, parafia i samorząd postanowili pomóc potrzebującym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.