Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej": ma autyzm i robi rzeczy po swojemu

Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej": ma autyzm i robi rzeczy po swojemu
(fot. youtube.com)

"Ulica Sezamkowa" to symbol amerykańskiego dzieciństwa. Kultowy program wychował pokolenia Amerykanów i miał ogromne znaczenie edukacyjne. Dziś znowu pozytywnie zaskakuje za sprawą nowej bohaterki. Poznajcie Julię - dziewczynkę z autyzmem.

Odkąd "Ulica Sezamkowa" pojawiła się w telewizji w 1969 roku, zdobyła liczne nagrody: w tym 167 statuetek Emmy oraz 8 Grammy. Słynne mupety Jima Hansona są rozpoznawalne na całym świecie. Wiele państw próbowało przenieść format do siebie, ale żadna wersja nie mogła równać się z oryginalną "Ulicą Sezamkową".

DEON.PL POLECAOd początku istnienia show zabierało głos w sprawach ważnych dla społeczeństwa, edukując dzieci. Tylko w ostatnim czasie mogliśmy zobaczyć takie postacie, jak choćby Zari - afgańska dziewczynka z chustą na głowie. Dziś do szalonej ekipy dołączyła Julia, która choruje na autyzm.

Julia to żółta marionetka z pomarańczowymi włosami. Czteroletnia dziewczynka była próbnie wprowadzona już 2 lata temu w książkach i spotkała się z pozytywnym przyjęciem dzieci i rodziców. Jej historia rozpoczyna się w chwili, gdy poznaje Wielkiego Ptaka. Ten chce jej przedstawić świat, w którym żyje, ale Julia go ignoruje. Zmartwiony tym, że nie został przez nią polubiony odchodzi, ale od innych dowiaduje się, że Julia jest specyficzna. "Ona po prostu robi rzeczy po swojemu" - mówią mupety. Po pewnym czasie udaje się zainteresować Julię wspólną zabawą. Wciąż wykazuje ona jednak zachowania, które odróżniają ją od pozostałych. Bohaterowie podchodzą do nich z akceptacją. Gdy Julia z nadmiaru ekscytacji zaczyna podskakiwać, dołączają do niej pozostałe mupety, uważając to za świetną zabawę. Tak bardzo powoli rodzi się między nimi specyficzna więź. Jedno jest pewne - oni potrzebują się wzajemnie.

Nowa bohaterka

(fot. youtube.com)

Producentki "Ulicy Sezamkowej" zdradziły, że najważniejszym pytaniem było, w jaki sposób mówić dzieciom o odmienności dzieci z autyzmem, by zainteresować je wchodzeniem w relacje z nimi. - To nie było łatwe, bo u każdego autyzm objawia się w zupełnie inny sposób. Oczywiście są pewne podobieństwa - mówi Christine Ferraro.

Nowa bohaterka

Postać Julii jest grana przez lalkarkę, Stacey Gordon, która wychowuje autystyczne dziecko. - Gdyby koledzy mojego syna dzięki telewizyjnej bajce mogli oswoić się z jego zachowaniami, może przestaliby się ich bać - dodaje z nadzieją.

Julia zadebiutuje 10 kwietnia w amerykańskich stacjach PBS i HBO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej": ma autyzm i robi rzeczy po swojemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.