Uwolnił 130 kobiet i dzieci z rąk ISIS

Uwolnił 130 kobiet i dzieci z rąk ISIS
(fot. youtube.com)
cbc.ca / Anna Wilczyńska

"Ratujmy ich póki się da. To moje przesłanie" - mówi 42-letni Kanadyjczyk, który uratował z niewoli ponad 130 chrześcijańskich oraz jazydyckich kobiet i dzieci.

Po zajęciu Mosulu przez wojowników Państwa Islamskiego w czerwcu 2014 roku, do niewoli ISIS-u dostały się setki osób, głównie kobiet i dzieci. Osoby te na przestrzeni ostatniego roku były przetrzymywane w nieludzkich warunkach, bite, gwałcone i mordowane. Te, które przetrwały, są sprzedawane jako niewolnice seksualne.

Ich sytuacją przejął się 42-letni mieszkaniec Kanady, Steve Maman, założyciel Fundacji Wyzwolenia Chrześcijańskich i Jazydyckich Dzieci Iraku (CYCI).

Fundacja, finansowana przez gminę żydowską z Montrealu oraz z datków, dociera do handlarzy kobietami i dziećmi poprzez prywatne kanały na terenie kalifatu.

Uwalnianie porwanych osób odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze, za pomocą negocjatorów, usiłujących nakłonić handlarzy i skupujące niewolników osoby prywatne do dobrowolnego wyzwalania więźniów. Po drugie, przez wykupywanie pojmanych. Lokalni przedstawiciele fundacji w Iraku oferują zwrot pieniędzy wydanych na nielegalny zakup irakijskich kobiet.

DEON.PL POLECA

Fundacja podaje, że koszt wykupienia z niewoli jednej chrześcijańskiej kobiety wynosi około... 165 dolarów amerykańskich. Tak nisko handlarze niewolników szacują cenę życia ludzkiego. Dodatkowo, znając realia Bliskiego Wschodu i tradycje irakijskich rodzin, organizacja zapewnia anonimowość wyswobadzanych więźniów.

Podanie do wiadomości publicznej informacji o przetrzymywaniu i gwałtach na danej dziewczynie, na zawsze zamknęłoby jej szansę na założenie rodziny i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Mimo sukcesów, aktywność kanadyjskiego Żyda na rzecz uprowadzonych przez Państwo Islamskie, jest często potępiana jako finansowanie niewolnictwa i pośrednie dostarczanie ISIS środków na dalszą zbrodniczą działalność.

Wielu utrzymuje, że po wprowadzeniu w Kanadzie w 2015 roku Anti-terrorism Act, który zakazuje finansowania terroryzmu, zabiegi fundacji są niezgodne z kanadyjskim prawem.

Steve Maman odpiera te zarzuty, wspominając sytuację żydów z czasów drugiej wojny światowej: "Możesz działać lub możesz pozostać biernym obserwatorem. Ale jeśli pozostaniesz bierny, wiedz, że jesteś w tej samej grupie ludzi, którzy tylko patrzyli i nie zrobili nic, kiedy mordowano sześć milionów żydów podczas Holocaustu".

Do tej pory ze środków fundacji Mamana udało się uwolnić ponad 130 uprowadzonych z Iraku i wykorzystywanych seksualnie kobiet i dzieci. Szacuje się, że w niewoli ISIS pozostaje jeszcze ponad 3000 kobiet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uwolnił 130 kobiet i dzieci z rąk ISIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.