Małopolskie: wirtualny Szlak Turowicza

PAP / psd

Wirtualny szlak Jerzego Turowicza uruchomił literacki portal readingmalopolska.pl z okazji przypadających w tym roku setnych urodzin wieloletniego redaktora "Tygodnika Powszechnego". Znalazły się na nim te miejsca w Małopolsce, z którymi dziennikarz był związany.

Przemierzając szlak online internauta zwiedzi: Goszczyce, Niepołomice, Kraków, Tyniec; a z ważniejszych miejsc, w których Turowicz spędzał wakacje: Kalwarię Zebrzydowską, Maków Podhalański, Kasinkę Małą, Pawel Małą i Zakopane.
"Z miejsc ważnych dla Jerzego Turowicza w Krakowie i Małopolsce - osoby tak mocno związanej z miastem pod Wawelem - by uniknąć konieczności opisywania całego miasta i regionu, trzeba wybrać jedynie te najważniejsze" - zaznaczyła autorka szlaku Anna Mateja.
Goszyce pod Krakowem rozpoczynają trasę. Znajdował się w nich dwór Zofii Gąsiorowskiej, matki Anny Gąsiorowskiej - żony Turowicza. W tym dworze niektóre wiersze przed 1945 r. napisał Czesław Miłosz, które, zebrane w rękopiśmiennym tomiku "Wiersze pół-perskie" ofiarował Turowiczowi.
Z Goszczyc internauta zostanie skierowany do Niepołomic w powiecie wielickim, gdzie, niedaleko Puszczy Niepołomickiej, w domu rodziny Kracików, Turowiczowie spędzali wspólne wakacje w latach 1996-1998. W tym samym miejscu bywali również Marek Edelman, Czesław Miłosz i Tadeusz Mazowiecki.
Na wirtualnej mapie Krakowa - kolejnym punkcie trasy - znalazły się opisy związków publicysty z takimi miejscami jak m.in. kamienica przy ul. Sobieskiego 7 - tu w 1912 r. Turowicz przyszedł na świat; Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiował historię i filozofię oraz odebrał tytuł doktora honoris causa; kolegiata św. Anny, do której co niedzielę chodził  z żoną na mszę św.; ul. Wiślna 12 - siedziba "Tygodnika Powszechnego".
Później odwiedzający portal dotrze do Tyńca. Tam, do opactwa benedyktynów, Turowicz, wraz z innymi pracownikami "Tygodnika Powszechnego", jeździł na rekolekcje. Tam również w styczniu 1999 r. odbył się jego pogrzeb. Na cmentarzu tynieckim znajduje się grób redaktora.
Ostatnie punkty na szlaku to głównie miejsca, w których publicysta spędzał wakacje. Internauta przemierzy m.in. Kalwarię Zebrzydowską, gdzie rozmowy z Turowiczem nagrał dziennikarz Jacek Żakowski. "W niezwykłej atmosferze franciszkańskiego klasztoru otoczonego pajęczyną kalwaryjskich ścieżek łączących malowniczo, wśród górek położone kapliczki, notorycznie zapracowany Turowicz był rozluźniony, wypoczęty i wspaniale dysponowany do rozmowy. Na moje pytanie o to, ile czasu może mi poświęcić, bez wahania odpowiedział: +tyle, ile panu będzie potrzeba+" - czytamy wspomnienia Żakowskiego w zakładce "Kalwaria Zebrzydowska".
Innymi miejscami wypoczynku Turowicza były: Kasinka Mała, Jasienica koło Myślenic, Biała Woda za Jaworkami, Niedzica, Czorsztyn, Rożnów, Krynica-Zdrój, Barcice między Starym Sączem a Rytrem, Żegiestów, Szczawa.
Zwiedzanie kończy się w Zakopanem, w którym miał przyjaciół, i które było bazą wypadową do wędrówek po tatrzańskich szlakach.
Readingmalopolska.pl to literacki portal uruchomiony w październiku tego roku. Oferuje on m.in. prezentacje małopolskich miejscowości, z którymi związani byli literaci. Portal ma również zakładki tematyczne poświęcone np. literaturze kryminalnej, żydowskiej czy reportażowi.
Portal powstał dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Małopolskie: wirtualny Szlak Turowicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.