Więzienie dla nietrzeźwych właścicieli psów

Więzienie dla nietrzeźwych właścicieli psów
(fot. johntcosta / flickr.com)
8 lat temu
Marcin Zatyka / PAP / slo

W Portugalii opublikowano nowe przepisy dotyczące wyprowadzania zwierząt na spacery w miejscach publicznych. Wynika z nich, że nietrzeźwemu właścicielowi spacerującemu z psem grozić będzie do roku więzienia.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem potwierdzona nietrzeźwość właściciela zwierzęcia będzie podstawą do skierowania sprawy do wymiaru sprawiedliwości. Karze podlegać będzie osoba, u której stwierdzono co najmniej 1,2 gramów alkoholu w litrze krwi, czyli maksymalnie dopuszczalny poziom przewidziany w Portugalii dla kierowców pojazdów.

“Ten, kto pod wpływem alkoholu wyprowadza zwierzę niebezpieczne lub takie, które może być potencjalnie groźne dla innych na drodze publicznej, w miejscach publicznych lub we wspólnych częściach bloków mieszkalnych podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku" - stanowi nowe prawo.

Identycznej karze podlegają też zatrzymane podczas spaceru z czworonogiem osoby, u których stwierdzone zostanie zażycie środków odurzających.

Wprowadzone do portugalskiego ustawodawstwa przepisy przewidują też surowe kary dla posiadaczy psów, które wykorzystywane są do walk zwierząt. Ich właściciel za organizację lub uczestnictwo w takich wydarzeniach może teraz trafić na 5 lat do więzienia.

Nowa regulacja zobowiązała urzędy gmin do rejestrowania mieszkających na jej terenie psów ras agresywnych, jeśli te urodziły się po lipcu 2004 r. Informacje o nich znajdować się będą w bazie danych samorządu terytorialnego, do którego dostęp mają mieć funkcjonariusze policji.

Zgodnie z nowym prawem właściciele psów ras agresywnych zobowiązani są do wnioskowania o ich zarejestrowanie w urzędzie gminy i o wydanie tzw. licencji na przebywanie z czworonogiem w miejscach publicznych. Osoby zatrzymane z psem, które nie będą posiadać takiego zezwolenia mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 750 do 5000 euro. Podobna kara została przewidziana dla nieletnich zatrzymanych ze zwierzęciem uznawanym za potencjalnie niebezpieczne.

Właściciele psów ras agresywnych zobowiązani też zostali przez ustawodawcę do rozpoczęcia tresury swoich zwierząt między 6 a 12 miesiącem ich życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Więzienie dla nietrzeźwych właścicieli psów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.