Atrakcje lata koncertowego w stolicy

Atrakcje lata koncertowego w stolicy
Czwartego lipca w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi jeden z najpopularniejszych wokalistów jazzowych Bobby McFerrin. (fot. Ivor Szaniszlo / Wikimedia Commons)
9 lat temu
PAP / slo

Muzycy jazzowi, rockowi i gwiazdy popu wystąpią latem w Warszawie. Festiwale Warsaw Summer Jazz Days, Męskie Granie a także koncert Madonny na Stadionie Narodowym to główne atrakcje letniego sezonu koncertowego w stolicy.

Czwartego lipca w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi jeden z najpopularniejszych wokalistów jazzowych Bobby McFerrin, wirtuoz techniki beatboxu - naśladowania głosem brzmienia instrumentów perkusyjnych - i śpiewu a cappella. Najbardziej znanym utworem muzyka jest "Don't Worry, Be Happy", który pojawił się w filmie "Cocktail" i stała się przebojem muzycznych stacji telewizyjnych. McFerrin po raz ostatni wystąpił w Polsce w 2010 roku, otwierając festiwal Legnica Cantat.

Od 9 lipca w Sali Kongresowej, Soho Factory i Jazzarium Cafe, odbywać się będą koncerty w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Dla warszawskiej publiczności zagrają zarówno młodzi muzycy jak trębacz Ambrose Akinmusire czy saksofonista Miguel Zenon, jak i znani muzycy - pianista Herbie Hancock a także saksofoniści Joe Lovano, Tony Malaby i Joshua Redman. Ponadto odbędą się koncerty polskich artystów: kwartetu Wojtka Mazolewskiego i tria Marcina Wasilewskiego. Festiwal potrwa do 16 lipca, ale 29, w ramach WSJD Postscriptum, w Sali Kongresowej wystąpi jeszcze amerykańska wokalistka Melody Gardot.

W każdą sobotę, od 30. czerwca na Rynku Starego Miasta odbywać się będą koncerty festiwalu Jazz na Starówce. Podczas 18 edycji plenerowego festiwalu wystąpią m.in.: kontrabasista Kyle Eastwood, i saksofonista Ernie Watts ze swoim kwartetem, znany m.in. ze współpracy z zespołem Charliego Hadena. Zagrają również pianiści: Niemiec Michael Wollny, włoski wirtuoz fortepianu Danilo Rea oraz Paweł Kaczmarczyk.

14 lipca w Sali Kongresowej wystąpi Al Jarreau, amerykański wokalista jazzowy. Siedmiokrotny laureat nagrody Grammy, został uznany za najlepszego wokalistę jazzowego, popowego i R&B. Swoją muzykę, będącą mieszkanką popu, funku, salsy i jazzu, nazywał "Youmbination music" lub "Jarreau-Music". W Warszawie wystąpi na jednym z dwóch koncertów, jakie tego lata da w Europie.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie 1 sierpnia wystąpi legenda muzyki pop - Madonna. Wokalistka zasłynęła swoim drugim albumem, "Like a Virgin" z 1984 roku, zawierającym przeboje "Material Girl" i "Like a Virgin". Do najgłośniejszych płyt Madonny zaliczają się "True Blue" (1986), "Like a Prayer" (1989) i "Music" (2000). Wokalistka przyjedzie do Warszawy w ramach trasy koncertowej The MDNA Tour, promując swój najnowszy, 19 album "MDNA". Podczas koncertu na Stadionie Narodowym, artystka wystąpi z gościnnym udziałem dj-a Paula Oakenfolda.

Niedawno zreaktywowany, po rozpadzie w 2001 r., amerykański zespół rockowy, The Afghan Whigs zagra w klubie Palladium 14 sierpnia. Zespół zapowiedział pracę nad nowym materiałem i wyruszył w trasę koncertową w ramach której wystąpi w Warszawie. Muzycy zapowiadali, że podczas koncertów zaprezentują fanom zarówno dobrze znane utwory, jak i nowe pomysły. Do najważniejszych albumów w dyskografii grupy należą "Gentlemen" (1993) i "1965" (1998).

27 sierpnia na lotnisku Bemowo, w ramach IMPACT Festival wystąpią grupy Red Hot Chili Peppers. Zespół zagra w Polsce promując swój najnowszy album "I'm With You". Zespół jest jedną z najpopularniejszych rockowych formacji; zdobył ogromną popularność albumami "Blood Sugar Sex Magik" (1991), "Californication" (1999) i "By The Way" (2002). Warszawski koncert będzie drugim występem Red Hot Chili Peppers w Polsce. W 2007 roku grupa wystąpiła w Chorzowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Atrakcje lata koncertowego w stolicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.