Beyonce na Stadionie Narodowym

Beyonce na Stadionie Narodowym
(fot. nonu | photography / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / mh

Koncert amerykańskiej piosenkarki Beyonce będzie główną atrakcją tegorocznej odsłony festiwalu Orange Warsaw Festival. Podczas dwudniowej imprezy, w dniach 25-26 maja, na Stadionie Narodowym w Warszawie wystąpią także Cypress Hill i The Offspring.

Największym wydarzeniem ósmej edycji Orange Warsaw Festival będzie występ Beyonce - jednej z najpopularniejszych piosenkarek pop i R'n'B. Będzie to pierwszy występ wokalistki w Polsce. "To gwarancja absolutnego profesjonalizmu, jeśli chodzi o widowisko. Naszym głównym celem przy organizacji festiwalu było zapewnienie publiczności dobrej zabawy. Trudno o artystkę, która mogłaby ją zagwarantować w większym stopniu" - mówił dziennikarz muzyczny i dyrektor artystyczny festiwalu, Piotr Metz. W tym roku impreza przenosi się z dotychczasowej lokalizacji - Pepsi Areny, stadionu Legii Warszawa - na bardziej pojemny Stadion Narodowy.
Beyonce Knowles zdobyła popularność jako członkini grupy Destiny's Child. Po zawieszeniu działalności zespołu w 2003 r. (ostatecznie rozwiązał się dwa lata później), wokalistka rozpoczęła solową karierę, wydając płytę "Dangerously in Love". Krążek przyniósł jej pięć statuetek Grammy i światową popularność dzięki sukcesom utworów "Baby Boy" i "Crazy in Love". Kolejne wydawnictwa, "B'Day" (2006), "I Am...Sasha Fierce" (2008) i "4" (2011) utwierdzały Beyonce na pozycji jednej z najpopularniejszych piosenkarek popowych na świecie. Jej cztery pierwsze albumy debiutowały na szczycie listy Billboard 200. Wokalistka prowadzi także karierę aktorską; wystąpiła m.in. w takich obrazach jak "Dreamgirls" (2006) Billa Condona, "Cadillac Records" (2008) Darnella Martina czy "Obsejsa" (2009) w reżyserii Steve'a Shilla. Za swoją rolę w "Dreamgirls" otrzymała dwie nominacje do nagrody Złotych Globów. W 2012 r. magazyn "People" przyznał Beyonce tytuł "najpiękniejszej kobiety świata".
Dziś Beyonce jest jedną z najczęściej wyróżnianych artystów w historii nagród Grammy; otrzymała ich 16. W 2012 r. muzyczna stacja telewizyjna VH1 umieściła piosenkarkę na trzecim miejscu w kategorii "100 najwybitniejszych kobiet w muzyce". W Warszawie piosenkarka wystąpi w ramach światowej trasy koncertowej "The Mrs. Carter Show".
Imprezę otworzy koncert zespołu OCN. To jedna z dwóch polskich formacji, występujących podczas festiwalu. Drugą grupą jest Lipali, który zagra 26 maja, w ostatnim dniu Orange Warsaw Festival.
Pierwszego dnia wystąpi także brytyjski raper, nigeryjskiego pochodzenia, Tinie Tempah. Muzyk zyskał popularność dzięki powodzeniu utworów "Tears" i "Wifey", nagrane w 2006 r. Cztery lata później do sklepów muzycznych trafił singiel Tempaha "Pass Out", który plasował się wysoko na brytyjskich listach przebojów. Muzyk wystąpił podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, wykonując swój utwór "Written in the Stars". W 2010 r. Tempah zadebiutował albumem "Disc-Overy". Aktualnie przygotowuje się do wydania drugiego krążka, "Demonstration".
Koncert Beyonce poprzedzi występ Basement Jaxx, brytyjskiego duetu house'owego. Felix Buxton i Simon Radcliffe powstał w 1994 r. w londyńskiej dzielnicy Brixton. Formacja szybko odniosła sukces w środowisku brytyjskiej sceny muzyki house. Prawdziwą popularność przyniósł im dopiero utwór "Samba Magic", wydany w 1995 r. W 1999 r. zespół zadebiutował albumem "Remedy"; dziś ośmiopłytową dyskografię grupy zamyka "Basement Jaxx vs. Metropole Orkest", wydana w 2011 r. W 2006 i 2009 r. zespół wystąpił podczas Heineken Open'er Festival w Gdyni.
"Jeżeli urodziłeś się w latach 1975-1985 to poczujesz się jak za najlepszych czasów szkolno-studenckich" - zapowiada Piotr Metz występ amerykańskiego zespołu post-punkowego, The Offspring. Grupa będzie jedną z gwiazd drugiego dnia festiwalu. Zespół powstał w 1984 r., założony przez wokalistę Dextera Hollanda i basistę Grega K. W 1989 r. grupa nagrała, wydany na winylu, debiutancki album "The Offspring". Największy sukces komercyjny przyniosła zespołowi, wydana w 1998 r., płyta "Americana", na której znalazły się przeboje "Pretty fly (for a White Guy)", "Why Don't You Get a Job" i "She's Got Issues". Po nagraniu kolejnych dwóch krążków - "Conspiracy of One" (2000) i "Splinter" (2003), grupa zawiesiła działalność na pięć lat. The Offspring powrócił w 2008 r. albumem "Rise and Fall, Rage and Grace". Dziewięciopłytową dyskografię formacji zamyka "Days Go By" z 2012 r.
Koncert The Offspring poprzedzi występ amerykańskiej grupy Cypress Hill, łączącej w swojej twórczości wpływy muzyki funk, reagge i rapu. Grupa powstała w 1988 r. w Los Angeles. W swoich tekstach muzyczny poruszają tematy społeczne jak rasizm i przemoc. Głośno opowiadają się także za legalizacją marihuany, często paląc ją na scenie w trakcie koncertu. Zespół zadebiutował w 1991 r. albumem "Cypress Hill", który zdobył status platynowej płyty, dzięki popularności utworów "How I Could Just Kill a Man" i "Stoned is the Way of the Walk". Muzycy z Cypress Hill współpracowali z takimi zespołami jak Pearl Jam, Rage Against The Machine i Sonic Youth. Zespół wydał osiem albumów; ostatni - "Rise Up" - pochodzi z 2010 r.
Tegoroczny Orange Music Festival zamknie występ brytyjskiego dj'a, pioniera electro dance'u, Quentina Leo Cooka, znanego jako Fatboy Slim. Karierę muzyczną rozpoczął pod koniec lat 80. w angielskim Brighton. Współpracował z takimi artystami jak Freak Power, David Byrne i Macy Gray. Jego debiutancki album "Better Living Through Chemistry" (1996), przyniósł mu światową sławę dzięki chwytliwym samplom, czerpiącym z tradycji muzyki funk. Sukcesem komercyjnym okazał się także kolejny krążek artysty, wydany w 1998 r. "You've Come a Long Way, Baby". Do największych przebojów muzyka należą m.in. utwory "Praise You", "Sunset (Bird of Pray)" czy "Weapon of Choice". Ostatnią pracą dj'a jest album "Big Beach Bootique vol. 5", wydany w 2012 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beyonce na Stadionie Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.