"Chopin w barwach jesieni" w Ostrowie Wlkp.

"Chopin w barwach jesieni" w Ostrowie Wlkp.
(fot. flickr.com/njj4)
PAP / im

Koncertem symfonicznym pianistów Marcina Koziaka i Danila Trifonowa (Rosja) z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego rozpoczął się w czwartek w Ostrowie Wielkopolskim 30. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

20-letni Trifonow w ubiegłym roku został laureatem III nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a ten rok przyniósł mu już prestiżowe zwycięstwa na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Od 2009 r. młody pianista studiuje w USA.

DEON.PL POLECA
O dwa lata starszy Marcin Koziak jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwsze sukcesy odnosił już w wieku 10 lat, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. w Budapeszcie i Bydgoszczy. Koncertował z orkiestrami w wielu krajach Europy i Azji.

Przez cztery dni melomani wysłuchają sześciu recitali pianistycznych. W piątek artyści przeniosą się na trzy dni do Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w pobliskim Antoninie, gdzie wystąpi 12 wykonawców z Polski, Rosji, Irlandii, Francji, Wietnamu.

Tuż przed inauguracją festiwalu w Ostrowie otwarto 19. Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Muzycznego "Chopin - 30 Antonin". Pokazano na niej ponad 80 grafik artystów z Polski, Norwegii i Niemiec. Wszystkie prace są związane z życiem i twórczością kompozytora.

Młody Chopin gościł w Antonie w latach 1827 i 1829. Grał tutaj m.in. dla księżniczek Elizy i Wandy. Pobyty w tym miejscu tak wspominał: "Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne i czułe istoty". Swojemu przyjacielowi Tytusowi Wojciechowskiemu donosił: "Napisałem u niego Alla polacca z wiolonczelą. Nic nie ma prócz błyskotek, do salonu, dla dam".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chopin w barwach jesieni" w Ostrowie Wlkp.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.