Jasnogórska płyta dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej

Jasnogórska płyta dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej
Kolejna, czterdziesta ósma płyta z cyklu „Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana” dedykowana została ofiarom katastrofy smoleńskiej
PAP / drr

Kolejna, czterdziesta ósma płyta z cyklu "Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana" dedykowana została ofiarom katastrofy smoleńskiej - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Klasztor Ojców Paulinów od 2003 roku publikuje na płytach muzykę, która zachowała się w jasnogórskich archiwach. Płyty ukazują się w serii "Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana".

Na ostatniej 48. płycie znalazły się dzieła kompozytora Jana Engela, który zmarł w 1788 roku (data urodzin nie jest znana). Są to "Stabat Mater d-moll" oraz "Litaniae De Sancto Joanne Nepomuceno".

Utwory wykonała Polska Orkiestra XVIII wieku oraz zespół wokalny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Paula Esswooda.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry płyta "została nagrana w 2010 roku tuż po katastrofie" i "dedykowana jest pamięci 96 Polaków z Prezydentem Rzeczpospolitej Polski Lechem Kaczyńskim na czele, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem".

W archiwum na Jasnej Górze zachowało się ponad 3 tys. rękopiśmiennych źródeł muzycznych, wśród których są dzieła ponad 120 polskich twórców - w tym 40 kompozytorów jasnogórskich.

Płyty zyskały uznanie na rynku wydawniczym, albumy o nr. 13 i 14 otrzymały także Fryderyki (za 2006 i 2008 rok) w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna i Barokowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasnogórska płyta dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.