Na dzień dobry koncert muzyki filmowej

Na dzień dobry koncert muzyki filmowej
(fot. lifefestival.pl)
PAP / drr

Koncert muzyki filmowej pod hasłem "Give Peace a Chance" zainauguruje majowy Life Festival Oświęcim 2012. Dedykowany będzie 2 milionom ofiar niemieckiej Akcji Reinhard, której 70. rocznica przypada w tym roku.

W programie wydarzenia znajdą się utwory Krzysztofa Komedy z filmu "Dziecko Rosemary", Ennio Morricone z "Cinema Paradiso" czy Chucka Mangione z "Dzieci Sancheza". Wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, z gościnnym udziałem skrzypków Bartłomieja Nizioła i Mateusza Smoczyńskiego.

Akcja Reinhardt została przeprowadzona przez Niemców między marcem 1942 r. a listopadem następnego roku w Generalnym Gubernatorstwie i okręgu białostockim w ramach tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W ośrodkach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze a także innych miejscach zgładzono 2 miliony polskich Żydów.

Podczas czterech dni tegorocznego Life Festival Oświęcim, od 10 do 13 maja, zabrzmi muzyka w różnorodnych odmianach: od rocka, pop, bluesa, po reggae, klezmerów i klasykę. Gwiazdą festiwalu będzie Peter Gabriel.

Wystąpią między innymi: Dżem, Kroke, izraelski rockman Shachar Gilad i brytyjski zespół Maroon Town. Krystyna Janda zaprezentuje "Shirley Valentine" Willy’ego Russella a Andrzej Pągowski odsłoni mural swojego autorstwa.

DEON.PL POLECA

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Rok temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dzień dobry koncert muzyki filmowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.