Nocne granie na "Chopin i jego Europa"

Nocne granie na "Chopin i jego Europa"
Plakat festiwalu (fot. http://pl.chopin.nifc.pl)
PAP / im

Na niedzielnym koncercie z udziałem pianistki Marthy Argerich i jej córki, altowiolistki Lydy Chen zostaną zaprezentowane mazurki i tanga. Występ, który odbędzie się w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa", rozpocznie się o godz. 23 w Warszawie.

Obok Argerich i jej córki na scenie wystąpią pianistki Elena Lisitsian i Akane Sakai oraz skrzypaczki Dora Schwarzberg i Lucia Hall. Koncert pt. "Od mazurka do tanga" odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Mazurki w czasach Fryderyka Chopina tańczyła cała Europa. "Chopin, posyłając mazurki do Warszawy, wyrażał nadzieję, że najbliżsi przy nich poskaczą. Stworzył z nich jednak formę muzyczną skłaniającą do refleksji znacznie głębszej, muzykę przeznaczoną wyłącznie do słuchania" - twierdzi muzykolog Kacper Miklaszewski.

Tangiem z kolei zachwycano się po I wojnie światowej. Taniec ten narodził się na argentyńskiej prowincji i wkrótce stał się w Argentynie tańcem narodowym. Europejczykom kojarzy się najbardziej z nastrojowymi paryskimi uliczkami i amantem kina niemego Rudolfem Valentino, porywającego do tańca swoje partnerki na ekranie.

Wcześniej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia odbędzie się w ramach festiwalu koncert z udziałem dwójki młodych solistów: skrzypaczki Aleksandry Kuls i pianisty Michała Szymanowskiego. Towarzyszyć im będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego.

DEON.PL POLECA

Publiczność usłyszy fugę a-moll Chopina w opracowaniu orkiestrowym współczesnego kompozytora Pawła Mykietyna. Chopin skomponował tylko jedną fugę, jest ona - jak stwierdzają muzykolodzy - dowodem wielkiej fascynacji kompozytora precyzją i dokładnością muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Na koncercie zostaną też zaprezentowane utwory braci Henryka i Józefa Wieniawskich. Młoda skrzypaczka wykona wraz z orkiestrą koncert skrzypcowy d-moll Henryka, a młody pianista - koncert fortepianowy Józefa. W programie koncertu znalazło się też intermezzo "Meditation" z opery "Thais" Julesa Masseneta.

Argerich wspólnie z pianistami Marią Joao Pires i Januszem Olejniczakiem zagra we wtorek na drugim nocnym koncercie pt. "Osiemnasty wiek Fryderykowi Chopinowi". Trzem pianistom towarzyszyć będzie Orkiestra Osiemnastego Wieku pod dyrekcją jej założyciela Fransa Brueggena. Muzycy na instrumentach z epoki zaprezentują koncert fortepianowy f-moll Chopina i dwa koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbywa się od 2005 r. Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nocne granie na "Chopin i jego Europa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.