Rusza Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2010

Rusza Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2010
Co roku Yapa gromadzi w Łodzi wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby wspólnie pograć i pośpiewać (fot. yapa.art.pl)
PAP / zylka

20 wykonawców wystąpi w konkursie na 35. Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa 2010, który w piątek rozpoczyna się w Łodzi. Wśród gwiazd tegorocznej imprezy znajdą się m.in. EKT Gdynia, Bez Jacka czy Leonard Luther.

Jak powiedziała jedna z organizatorek imprezy Kamila Tomecka, do tegorocznej Yapy zgłosiło się ponad 40 wykonawców. Jury do udziału w konkursie zakwalifikowało w sumie 20; kilku z nich na podstawie nominacji z innych przeglądów i festiwali.

Obok konkursowych przesłuchań na Yapie wystąpią także uznani i popularni artyści - gwiazdy polskiej ballady, folku i poezji śpiewanej. Wystąpią m.in. Jerzy Bożyk, Grzmiąca Półlitrówa, Kuśka Brothers, Dom o Zielonych Progach, EKT Gdynia, Bez Jacka, Nijak, Saskia czy Leonard Luther.

Tradycyjnie trzydniową imprezę zainauguruje wspólne wykonanie kankana. Festiwal podzielony została na kilka części: koncerty konkursowe odbywać się będą w piątek i sobotę; na sobotni wieczór zaplanowano koncert gwiazd. W niedzielę nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i występ laureatów. Wszystkie imprezy odbywać się będą w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej.

- Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy też niespodzianki dla publiczności, ale na razie nie będziemy zdradzać jakie - zaznaczyła Tomecka.

DEON.PL POLECA

Organizatorami YAPY są: Studencki Klub Turystyczny "Płazik", Radio Żak oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Pierwsza edycja festiwalu, z inicjatywy studentów Politechniki Łódzkiej, odbyła się w 1974 r. pod nazwą Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej.

Co roku w połowie marca gromadzi na trzy dni w Łodzi wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby wspólnie pograć, pośpiewać i posłuchać.

Nazwę Yapa wymyślił pierwszy konferansjer Janusz "Mayta" Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna na plakacie przeglądu. Pierwsze kroki na Yapie stawiali m.in. Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Olek Grotowski, Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Pod Strzechą, Robert Kasprzycki czy Dom o Zielonych Progach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2010
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.