Sting zaśpiewał pieśń o Matce Bożej! To jeden z utworów wyjątkowej świątecznej płyty
Śnieg za oknem, mróz wdzierający się przez szyby - a do tego melodyjny głos Stinga, który śpiewa podczas koncertu w katedrze o Bożym Narodzeniu i wielkości Maryi. Dobre połączenie? Wprowadź ten nastrój dzisiaj do swojego domu.
Sting w 2009 roku wydał płytę "If on a Winter's Night...". To zimowe opowieści w większości napisane przez lata przez innych autorów, które zostały przez tego brytyjskiego artystę zaaranżowane i zaśpiewane wraz z innymi muzykami towarzyszącymi.
Płytę otwiera tradycyjna, baskijska kolęda o nazwie "Birjina gaztetto bat zegoen", nazwana "Gabriel's message" o przesłaniu Anioła Gabriela do Maryi. Drugi utwór to "Soalin", czyli angielska "pieśń żebraków", nazwana na płycie "Soul Cake".
Tradycyjny utwór, który najbardziej opowiada o wielkości Maryi, nie ma zmienionej nazwy, a jest nim "There Is No Rose of Such Virtue". To angielska kolęda z XV wieku, której tradycja przetrwała do naszych czasów.
Posłuchajcie tego wykonania:
Sting zapowiadając wykonanie powyższego utworu mówi o tym, że chciał stworzyć aranżację w stylu bliskiego wschodu, z którego przyszło do nas chrześcijaństwo. Oprócz tego sam gra na lutni, która z tamtych terenów została do Europy przywieziona przez krzyżowców, a właściwie to, jak mówi, ukradziona.
Czytaj też: Papież spotkał się ze Stingiem. Miał do niego tylko jedną prośbę »
Oto tekst tej tradycyjnej pieśni w tłumaczeniu na język polski:
Nie masz ci róży cnotliwszej niż ta
Która Jezusa powiła
Gdyż w ciasnym wnętrzu róży tej
Niebiosa z ziemią zawarły się
AllelujaPrzez różę tę widocznym jest
Ten oto Bóg w osobach trzech
AllelujaAnieli wraz śpiewają to
Gloria in excelsis Deo
Alleluja
Poza powyższym utworem na płycie znajdują się jeszcze inne zimowe kawałki, jak np. ballada "The Snow It Melts the Soonest" pochodząca z miasta Newcastle, "Christmas at Sea" autorstwa Roberta Louisa Stevensona, tradycyjna niemiecka kolęda "Es is ein Ros entsprungen" z tytułem "Lo, How a Rose E'er Blooming", czy również tradycyjna anglosaska "Cherry Tree Carol". Jest tam także jego własna zimowa piosenka "The Hounds of Winter".
Czytaj też: Sting o byciu ministrantem, tradycyjnej Mszy i Sądzie Ostatecznym »
Są też aranżacje aranżacje wielkich kompozytorów: Henry'ego Purcella o nazwach "Cold Song" oraz "Now Winter Comes Slowly", Franza Schuberta "Der Leiermann" z cyklu "Podróż Zimowa", Jana Sebastiana Bacha "You Only Cross My Mind in Winter", czy "Balulalow" Petera Warlocka.
Sting śpiewa też pieśń jezuickiego męczennika
Na płycie Sting wykonuje także piosenkę z niesamowicie ciekawą historią - "The Burning Babe". Opowiada ona o jezuickim męczenniku Robercie Southwell, osądzonym i zabitym w czasie prześladowania katolików w Anglii. Poemat napisany przez Southwella ukazuje nam wizję zimowej nocy tamtych czasów, podczas której dzieciątko Jezus zstępuje do otchłani i tam, w agonii, cierpi za grzech człowieka. Ta, jak mówi Sting, mroczna wizja, uzupełniona jest raczej wesołą kompozycją Chrisa Wood. Posłuchajcie także tego wykonania:
Całości koncertu w katedrze w Durham można wysłuchać poniżej. Doskonale wypełni ona Wasze zimowe wieczory.
Skomentuj artykuł