Sting zaśpiewał pieśń o Matce Bożej! To jeden z utworów wyjątkowej świątecznej płyty

Sting zaśpiewał pieśń o Matce Bożej! To jeden z utworów wyjątkowej świątecznej płyty
(fot. muzizlife / youtube , Hadrian / Shutterstock)
youtube / pch

Śnieg za oknem, mróz wdzierający się przez szyby - a do tego melodyjny głos Stinga, który śpiewa podczas koncertu w katedrze o Bożym Narodzeniu i wielkości Maryi. Dobre połączenie? Wprowadź ten nastrój dzisiaj do swojego domu.

Sting w 2009 roku wydał płytę "If on a Winter's Night...". To zimowe opowieści w większości napisane przez lata przez innych autorów, które zostały przez tego brytyjskiego artystę zaaranżowane i zaśpiewane wraz z innymi muzykami towarzyszącymi.

Płytę otwiera tradycyjna, baskijska kolęda o nazwie "Birjina gaztetto bat zegoen", nazwana "Gabriel's message" o przesłaniu Anioła Gabriela do Maryi. Drugi utwór to "Soalin", czyli angielska "pieśń żebraków", nazwana na płycie "Soul Cake".

Tradycyjny utwór, który najbardziej opowiada o wielkości Maryi, nie ma zmienionej nazwy, a jest nim "There Is No Rose of Such Virtue". To angielska kolęda z XV wieku, której tradycja przetrwała do naszych czasów.

DEON.PL POLECA


Posłuchajcie tego wykonania:

Sting zapowiadając wykonanie powyższego utworu mówi o tym, że chciał stworzyć aranżację w stylu bliskiego wschodu, z którego przyszło do nas chrześcijaństwo. Oprócz tego sam gra na lutni, która z tamtych terenów została do Europy przywieziona przez krzyżowców, a właściwie to, jak mówi, ukradziona.

Czytaj też: Papież spotkał się ze Stingiem. Miał do niego tylko jedną prośbę »

Oto tekst tej tradycyjnej pieśni w tłumaczeniu na język polski:

Nie masz ci róży cnotliwszej niż ta

Która Jezusa powiła

Gdyż w ciasnym wnętrzu róży tej
Niebiosa z ziemią zawarły się
Alleluja

Przez różę tę widocznym jest
Ten oto Bóg w osobach trzech
Alleluja

Anieli wraz śpiewają to
Gloria in excelsis Deo
Alleluja

Poza powyższym utworem na płycie znajdują się jeszcze inne zimowe kawałki, jak np. ballada "The Snow It Melts the Soonest" pochodząca z miasta Newcastle, "Christmas at Sea" autorstwa Roberta Louisa Stevensona, tradycyjna niemiecka kolęda "Es is ein Ros entsprungen" z tytułem "Lo, How a Rose E'er Blooming", czy również tradycyjna anglosaska "Cherry Tree Carol". Jest tam także jego własna zimowa piosenka "The Hounds of Winter".

Czytaj też: Sting o byciu ministrantem, tradycyjnej Mszy i Sądzie Ostatecznym »

Są też aranżacje aranżacje wielkich kompozytorów: Henry'ego Purcella o nazwach "Cold Song" oraz "Now Winter Comes Slowly", Franza Schuberta "Der Leiermann" z cyklu "Podróż Zimowa", Jana Sebastiana Bacha "You Only Cross My Mind in Winter", czy "Balulalow" Petera Warlocka.

Sting śpiewa też pieśń jezuickiego męczennika

Na płycie Sting wykonuje także piosenkę z niesamowicie ciekawą historią - "The Burning Babe". Opowiada ona o jezuickim męczenniku Robercie Southwell, osądzonym i zabitym w czasie prześladowania katolików w Anglii. Poemat napisany przez Southwella ukazuje nam wizję zimowej nocy tamtych czasów, podczas której dzieciątko Jezus zstępuje do otchłani i tam, w agonii, cierpi za grzech człowieka. Ta, jak mówi Sting, mroczna wizja, uzupełniona jest raczej wesołą kompozycją Chrisa Wood. Posłuchajcie także tego wykonania:

Całości koncertu w katedrze w Durham można wysłuchać poniżej. Doskonale wypełni ona Wasze zimowe wieczory.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Odkryj tajemnicę, która przemienia świat

Kluczowym pytaniem, które stawiam sobie od wielu lat, a które stało się źródłem powstania tej książki, jest kwestia relacji, jaka zachodzi między liturgią a życiem konkretnego człowieka, między świętymi celebracjami...

Skomentuj artykuł

Sting zaśpiewał pieśń o Matce Bożej! To jeden z utworów wyjątkowej świątecznej płyty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.