Tomasz Stańko zagra w hołdzie Chopinowi

Tomasz Stańko zagra w hołdzie Chopinowi
Tomasz Stańko (www.tomaszstanko.com)
11 lat temu
PAP / drr

Tomasz Stańko w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", wykona jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina.

Środowy koncert w Sali Palladium zatytułowany jest "Tomasz Stańko w hołdzie Chopinowi". Artyście towarzyszyć będą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz oraz perkusista z Finlandii Olavi Louhivuori. Muzycy wykonają wybrane preludia, ballady i nokturny Fryderyka Chopina w autorskich jazzowych opracowaniach.

Tomasz Stańko uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych trębaczy jazzowych. W swoim dorobku ma już dwa projekty muzyczne związane z jazzową aranżacją muzyki Chopina: nagraną z Leszkiem Możdżerem płytę "Chopin-Impresje" oraz koncert z pianistką Makoto Ozone na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2007 roku.

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia. "Festiwal w swym założeniu jest hołdem elity muzyków złożonym Fryderykowi Chopinowi" - poinformował PAP dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński. Jak zapowiadają organizatorzy, weźmie w nim udział ponad 1000 artystów światowej sławy. Impreza w sumie przewiduje ponad 50 koncertów. Po raz pierwszy w historii festiwalu wystawiona będzie opera - "Norma" Belliniego w wykonaniu Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego.

- Głównym założeniem festiwalu jest przedstawienie źródeł stylu Chopina, ukazanie pejzażu muzycznego chopinowskiej epoki oraz jednocześnie spojrzenie na obecną Europę i funkcjonujące w niej ślady kompozytora. Zależy nam zwłaszcza na przedstawieniu tej muzyki w oryginalnym, historycznym brzmieniu. W tym roku zamierzamy się skupić głównie na twórczości XIX-wiecznej - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński.

Dominik Wania jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i New England Conservatory w Bostonie. Sławomir Kurkiewicz jest członkiem Simple Acoustic Trio. Swoją karierę w zespole rozpoczął w wieku 16 lat. Uczęszczał wtedy do Szkoły Muzycznej II Stopnia w Koszalinie. Olavi Louhivuori jest trzykrotnym zwycięzcą konkursu Young Nordic Jazz Groups oraz laureatem prestiżowej nagrody Jazz Emma. Urodził się w Finlandii. Jest założycielem zespołu Oddarrang.

Podczas festiwalu odbędą się kolejne koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele. Wystąpią m.in. Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław "Adzik" Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); 11 sierpnia słynny zespół Paco Pena Flamenco Company zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem Chopin a muzyka Flamenco.

Festiwal "Chopin i jego Europa" jest jednym z najważniejszych w tym roku wydarzeń kulturalnych; towarzyszy obchodom 200. urodzin Fryderyka Chopina.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tomasz Stańko zagra w hołdzie Chopinowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.