"Tu es Petrus – oratorium dokończone"

"Tu es Petrus – oratorium dokończone"
Oratorium w poetyckiej formie opowiada o trzech największych sekretach tego świata: Tajemnicy Stworzenia, Tajemnicy Krzyża i Tajemnicy Miłości (fot. Andrzej Głuc/tu-es-petrus.pl)
PAP / wab

Stworzone w hołdzie Janowi Pawłowi II oratorium "Tu es Petrus" – zabrzmi po 6 latach w wersji rozszerzonej. Zbigniew Książek i Piotr Rubik dopisali trzy nowe utwory i zaprezentują 1 maja w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia spektakl "Tu es Petrus – oratorium dokończone".

- W dniu beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie chcemy zaproponować rodakom radosne spotkanie refleksyjno-modlitewne, podczas którego wspólnie z nami wyrażą wdzięczność Bogu za to, że dał odpocząć schorowanemu, staremu Ojcu Świętemu, i – jak wierzymy – zabrał go do nieba – powiedział autor tekstów oratorium, Zbigniew Książek.

- Jeden z trzech nowych utworów opowiada, że gdy Karol Wojtyła trafił do Nieba, padło tam pytanie: czego pragniesz? Nasz papież przedstawił tylko jedno życzenie – by pozwolono mu wrócić do Krakowa, na Franciszkańską 3 – ujawnił Książek. - Dwie pozostałe, nowe propozycje będą mieć również, pogodny, lekki nastrój.

Nie zdradził jednak ich treści, ponieważ - jak tłumaczył - powinny być przyjęte przez słuchaczy "z nutą zaskoczenia".

Piotr Rubik, twórca muzyki oratorium, który stanie za pulpitem dyrygenta, zaprosił do udziału w koncercie solistów: Martę Moszczyńską, Ewę Prus, Zofię Nowakowską, Michała Bogdanowicza, Michała Gasza i Grzegorza Wilka. Narratorem będzie Jakub Wieczorek. Orkiestrze symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej ma towarzyszyć Wrocławski Chór Akademicki i Chór „La Musica Corale”.

Honorowy patronat nad koncertem objęli biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Złożone z 18 pieśni "Tu es Petrus", którego premiera odbyła się na Kadzielni 15 maja 2006 r. było poświęcone papieżowi - Pielgrzymowi Pokoju. W poetyckiej formie opowiadało o trzech największych sekretach tego świata: Tajemnicy Stworzenia, Tajemnicy Krzyża i Tajemnicy Miłości. Odnosiło się także do trzech największych problemów XXI wieku - głodu występującego obok bogactwa, wojny w opozycji do pokoju i nienawiści zamiast dobroci w sercach ludzkich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tu es Petrus – oratorium dokończone"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.