Zespół Sigur Ros wystąpi w Warszawie

Zespół Sigur Ros wystąpi w Warszawie
(fot. Sigur Ros, Olsen Olsen)
PAP / mh

Islandzki zespół, wykonujący muzykę - połączenie rocka i ambientu, Sigur Ros wystąpi 25 czerwca w Amfiteatrze warszawskiego Parku Sowińskiego. Zespół promować będzie swoją ostatnią płytę "Kveikur".

Najsłynniejszy islandzki zespół, Sigur Ros, słynący z łączenia wpływów muzyki rockowej z ambientem, podczas koncertu w Warszawie promować będzie swoją ostatnią płytę "Kveikur". Brzmienie grupy charakteryzuje wysoki, falsetowy sposób śpiewania wokalisty a także eksperymenty dźwiękowe, m.in. granie na gitarze elektrycznej przy użyciu smyczka.
Grupa została założona w 1994 r. w Reykjaviku. Nazwa zespołu pochodzi od imienia siostry jednego z muzyków, Sigurros, która obchodziła urodziny w dniu powstania formacji. W 1997 r. zespół wydał debiutancką płytę "Von" a rok później album remiksów "Von brigdi".
W 1998 r. do zespołu tworzonego przez wokalistę i gitarzystę Jona Birgissona, basistę Georga Holma i perkusistę Agusta Gunnarssona, dołączył klawiszowiec Kjartan Sveinsson. W 1999 r. do sklepów trafił album "Agaetis Byrjun", który przyniósł Sigur Ros międzynarodową sławę. Płyta została wydana również w Stanach Zjednoczonych. Popularność przyniosło im także umieszczenie utworów z tej płyty na ścieżce dźwiękowej do filmu "Vanilla Sky" (2001) w reżyserii Camerona Crowe'a. Sigur Ros zaczęli koncertować po całej Europie, Japonii i Stanach.
W 2002 r. ukazał się album "()", na którym wszystkie utwory zostały zaśpiewane w sztucznym języku Vonlenska. Grupa współpracowała także z Radiohead przy komponowaniu muzyki do baletu Merce'a Cunninghama "Split Sides".
Trzy lata później do sklepów trafił krążek "Takk" a w 2006 r. Sigur Ros po raz pierwszy wystąpili w Polsce - podczas festiwalu Open'er w Gdyni. Muzycy ponownie przyjechali do Polski w 2008 r., promując w warszawskim Parku Sowińskiego, swoją płytę "Med Sud I Eyrum Vid Spilum Endalaust", siódmą w dyskografii grupy.
Zespół odwiedził Polskę po raz kolejny w 2012 r. - wystąpił wówczas na festiwalu Sacrum Profanum, odbywającym się w Krakowie, promując płytę "Valtari". Ostatnia pozycja w katalogu Sigur Ros to wydana w 2013 r. "Kveikur".
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zespół Sigur Ros wystąpi w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.