Na Pomorzu startuje XII Festiwal Zdarzenia
Widowisko na nabrzeżu Motławy oraz dwa spektakle w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zainaugurują w piątek 2 września tegoroczny XII Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny Gdańsk - Tczew 2011.
- Gdańsk i Tczew to dwa miasta, w których w tym roku odbywać się będą Zdarzenia, jeden z ważniejszych międzynarodowych festiwali na Pomorzu. Początek, 2 września, to wydarzenia artystyczne i w Gdańsku, i w Tczewie, w teatrze i na Motławie - poinformowała Marzena Kuraś, rzecznik festiwalu.
- Teatr na barce - to będzie wielkie novum naszego festiwalu i, mam nadzieję, wielka jego atrakcja - powiedziała Halina Kasjaniuk, pomysłodawczyni Zdarzeń i wieloletnia dyrektor artystyczna festiwalu. - Mamy projekt tzw. metropolitalny, który łączy dwa miasta Gdańsk i Tczew, a że miasta te łączy Wisła, stąd więc barka. Inaugurujemy Zdarzenia spektaklem na barce "Conrad", przycumowanej na Motławie w Gdańsku, skąd przepłynie ona do Tczewa. Tam w finale festiwalu happening na barce odbędzie się po raz drugi - dodała.
Spektakl na barce "Miasto możliwe" został przygotowany - jak informuje Martyna Groth, pomysłodawczyni tego niecodziennego projektu i obecna dyrektor artystyczna festiwalu - w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych performance.
Happening nawiązuje do działalności Polskiego Teatru Akademickiego, utworzonego przez studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako "Teatr na Wiśle" działał, pod patronatem MKiS w 1947 r.
Spektakle inauguracyjne w Teatrze Wybrzeże to dyplomowe przedstawienie absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Raua oraz projekt dyplomowy młodych artystów z uznanej szwajcarskiej Scuola Teatro Dimitri.
Według organizatorów ze Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej PO-MOST, do konkursu zakwalifikowanych zostało czternaście spektakli. Poza polskimi grupami z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, swe artystyczne debiuty pokażą także młodzi artyści z Czech, Finlandii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii.
W konkursowym jury zasiądą: przewodniczący Nikolai Georgiew - reżyser, pedagog, twórca wielu sofijskich teatrów, asystent Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, Teresa Nawrot - dyrektorka Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta w Berlinie oraz Fabio Omodei - dyrektor Roma Teatro Festiwal.
Zdarzeniom towarzyszą warsztaty teatralne ANIMA ART, które w tym roku poświęcone będą terapeutycznej i społecznej roli teatru. Cykl pięciu warsztatów będzie prowadzony przez wybitnych pedagogów - reżysera, scenografa, instruktorów ruchu i działań scenicznych: Paola Alessandriego, Nikolaia Georgiewa, Ingrid Vaitkiene, Grzegorza Sowińskiego, Ewę Tetlak.
W sumie w ramach Festiwalu widzowie obejrzą dwadzieścia osiem artystycznych "zdarzeń", prezentowanych zarówno w salach teatralnych, na scenkach na poddaszach, w klimatycznych przestrzeniach miejskich, a także na Wiśle i nabrzeżu gdańskim.
- Formuła Festiwalu, który od lat tworzy wspólną przestrzeń dla międzynarodowych działań kulturowych: realizacji projektów teatralnych, plastycznych, muzycznych, wymianie doświadczeń artystycznych i współpracy znanych artystów z krajów europejskich z młodym pokoleniem twórców, daje podstawy do promowania Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia w ramach Krajowego Programu Kultury Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej - podkreślają organizatorzy festiwalu.
Skomentuj artykuł