Najnowsze dane o skuteczności szczepień. Szef BioNTech opowiada się za trzecią dawką

Najnowsze dane o skuteczności szczepień. Szef BioNTech opowiada się za trzecią dawką
Zdj.: belchonock/depositphotos.com
PAP/tkb

Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech "jeszcze nie musi" być dostosowana do nowych wariantów koronawirusa - zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej szef BioNTechu Ugur Sahin, opowiadając się za podawaniem trzeciej dawki.

"Możliwe, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy pojawi się wariant, który będzie wymagał dostosowania szczepionki, ale to jeszcze nie nastąpiło" - powiedział Sahin. "Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest kontynuowanie (szczepień) dawką przypominającą" - dodał.

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech silnie zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa, poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce - twierdzi producent leku.

Według niego trzecia dawka zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem Beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

Niewiele krajów osiągnęło etap, na którym są gotowe do podawania trzecich dawek preparatów firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Moderna, choć niektóre mieszają szczepionki w celu uzyskania lepszej ochrony.

Kraje takie jak Izrael i Niemcy rozpoczęły lub planują rozpocząć podawanie dawek przypominających osobom starszym lub szczególnie zagrożonym przez Covid-19. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 4 sierpnia zaapelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające. Apel ten uzasadniła powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a krajami biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne. Stany Zjednoczone odrzuciły to wezwanie.

Wariant Delta w Polsce.

W Polsce mamy obecnie wzrost zakażeń o 22 proc. w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Powoli, ale jednak, wchodzimy w ten trend wzrostowy, który - jeżeli nie zaszczepimy się w dużej liczbie, to będzie przybierał na sile - powiedział we wtorek w PR24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Tych mutacji, które zaczęły się pojawiać w tej chwili w świecie, mamy coraz więcej. Zmagamy się w naszym kraju z mutacją Delta, która praktycznie w tej chwili zdominowała wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem. To jest aż 81 proc. wszystkich (przypadków zakażenia - PAP)" - zastrzegł.

Dodał, że wariant Delta wyparł już mutację alfa, która była odpowiedzialna za trzecia falę pandemii. "To niepokojące, ponieważ ta mutacja jest zdecydowanie bardziej zakaźna od swoich poprzedników, łatwiej ulegamy zakażeniu. To także się przekłada na liczbę nowych zakażeń" - stwierdził wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że obecnie w pełni zaszczepionych jest 47 proc. Polaków. "Kiedy porównamy inne kraje Europy zachodniej, gdzie zaszczepione jest ponad 50 proc. (...) to jeszcze nam sporo brakuje, szczególnie, że eksperci twierdzą, iż aby przy tej mutacji osiągnąć odporność zbiorową, potrzebny jest poziom 85 do 90 proc. wyszczepienia" - wyjaśnił.

Kraska zastrzegł, że jako lekarz nie widzi innej metody, by przezwyciężyć pandemię, niż szczepienia. "W okresie wakacji zapomnieliśmy o trzech podstawowych zasadach - mówię o dezynfekcji, dystansie i maseczkach - nikt o tym w tej chwili już nie myśli. To są najprostsze ale i najbardziej skuteczne metody" - zapewnił.

Jednak - zdaniem wiceministra - najskuteczniejszą bronią pozostają szczepienia. "Bardzo aktywne są niestety ruchy antyszczepionkowe, które sieją niepokój w głowach osób, które wahają się, czy się zaszczepić. Myślę, że to jest bardzo zły trend, który się pojawił w Polsce" - ocenił.

Najnowsze badania skuteczności szczepionek.

Wśród ponad 99,99 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 nie było przypadku zakażenia koronawirusem skutkującego hospitalizacją czy śmiercią – wynika z przeprowadzonej przez stację CNN analizy danych amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób.

Według stanu na 2 sierpnia ponad 164 mln osób w USA było w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19. Mniej niż 0,001 proc. z nich (1507 osób) zmarło i mniej niż 0,005 proc. (7101 osób) było hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Ostatnie opublikowane CDC dane dotyczące przypadków w pełni zaszczepionych obejmują okres do 26 lipca. Obejmują 938 dodatkowych ciężkich przypadków wśród osób w pełni zaszczepionych, 862 dodatkowe hospitalizacje i 244 dodatkowe zgony, zgłoszone w siedmiodniowym okresie od 26 lipca do 2 sierpnia.

Około trzech czwartych (74 proc.) wszystkich zakażeń zgłoszonych u w pełni zaszczepionych osób dotyczyło seniorów w wieku 65 lat lub starszych. Spośród ok. 1500 osób, które zmarły, u jednej piątej przyczyna śmierci była inna niż Covid-19, mimo że stwierdzono u nich zakażenie.

Od maja br. CDC koncentrują się na badaniu tylko hospitalizowanych lub śmiertelnych przypadków zakażenia Covid-19 wśród osób, które zostały w pełni zaszczepione. 

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najnowsze dane o skuteczności szczepień. Szef BioNTech opowiada się za trzecią dawką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.