2010 rok jest najcieplejszy w historii

2010 rok jest najcieplejszy w historii
(fot. wikipedia.org)
10 lat temu
PAP / wab

Ubiegły rok był najcieplejszy w historii dokonywanych pomiarów - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Zdaniem tej wyspecjalizowanej agencji ONZ potwierdza to "wyraźną" tendencję do ocieplenia klimatu w dłuższej perspektywie.

Ubiegły rok "był najgorętszym rokiem, jaki kiedykolwiek został zarejestrowany, obok 2005 i 1998" - poinformowała w komunikacie podlegająca ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna. Tego typu pomiary zaczęto prowadzić w 1854 roku.

WMO potwierdziła w ten sposób wstępny raport ONZ, opublikowany na początku grudnia podczas konferencji klimatycznej w Cancunie.

- Dane z 2010 roku potwierdzają znaczne ocieplenie planety w dłuższej perspektywie - zaznaczył sekretarz generalny WMO Michel Jarraud na konferencji prasowej. Podkreślił przy tym, że "ostatnia dekada była najcieplejsza, jaką zarejestrowano". W 2010 roku następowało także "dalsze topnienie powłoki lodowca arktycznego".

Według danych WMO przeciętna temperatura na świecie była w ubiegłym roku o 0,53 stopni C wyższa od przeciętnej z lat 1961-1990. Światowa Organizacja Meteorologiczna podkreśla, że ocieplenie ostatnich lat szczególnie mocno dotknęło Afrykę, niektóre kraje Azji oraz część Arktyki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2010 rok jest najcieplejszy w historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.