Na Ziemi mogą być widoczne zorze polarne

Na Ziemi mogą być widoczne zorze polarne
8-10 września możemy oczekiwać wystąpienia intensywnych zórz polarnych. (fot. flickr.com / well_lucio)
PAP / im

W ostatnich godzinach Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami - poinformował serwis NASA SpaceWeather.com. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi około 8-10 września i można wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.

Na tarczy Słońca wyraźnie odznaczają się cztery obszary plam oznaczone numerami 1281, 1283, 1287 i 1289. Szczególnie interesujący dla naukowców jest ten drugi. Od kilku dni związane z nim duże plamy słoneczne urozmaicały środek tarczy naszej dziennej gwiazdy.

DEON.PL POLECA
W ostatnim czasie obszar ten popisał się dwoma wybuchami. Jako preludium we wtorek, o godzinie 3.50 naszego czasu, można było zobaczyć błysk klasy M5.3. Już w środę, około godz. 00.20 naszego czasu zarejestrowano jeszcze większy błysk klasy X2.1 (klasa X jest najwyższa w klasyfikacji rozbłysków).

Plama nr 1283 znajduje się blisko środka tarczy słonecznej, przez co materia wyrzucona w obu wybuchach została skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi. Ma ona dotrzeć do naszej planety w dniach 8-10 września i wtedy możemy oczekiwać wystąpienia intensywnych zórz polarnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Ziemi mogą być widoczne zorze polarne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.