Odkrycie w USA. Wyschnięte koryto rzeki ujawniło ślady łap dinozaura

Odkrycie w USA. Wyschnięte koryto rzeki ujawniło ślady łap dinozaura
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat odkryto w wyschniętej części koryta rzeki Paluxy w parku stanowym Dinosaur Valley w amerykańskim stanie Teksas. Według przedstawicieli parku jest to jeden z najstarszych reliktów odsłoniętych tego lata w wyniku suszy.

Dinozaur sprzed 113 milionów lat

Kierownik parku Jeff Davis powiedział amerykańskiemu portalowi ABC News, że jest to prawdopodobnie najdłuższy ciąg śladów pozostawionych przez jednego dinozaura, zachowany w Ameryce Północnej. Ślady pochodzą od akrokantozaurów, których pozostałości odnajduje się głównie w stanie Teksas oraz w sąsiedniej Oklahomie.

DEON.PL POLECA
Jak dodał, gdy w Teksasie spadnie deszcz i wzrośnie poziom wody w rzece, ślady zostaną ponownie ukryte, bo taka jest "natura rzeki".

Davis przekazał, że różne ślady stają się widoczne i znikają w całym parku w zależności od pogody, a optymalny czas oglądania śladów dinozaurów zmienia się z roku na rok. Davis wskazał na znaczenie rzeki w procesie ich konserwacji.

"To rzeka znosi muł i osad i układa je na śladach. To je chroni, dlatego wciąż tu są po około 113 milionach lat" - wyjaśnił.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

„Wszystko wiem!” to seria, która zachwyci każde dziecko. W środku znajdziecie zaskakujące fakty i ciekawostki oraz mnóstwo zadań, które:

  • wzbogacą wiedzę,
  • rozwijają kreatywność i spostrzegawczość,
  • skłaniają do myślenia;
  • zachęcają do samodzielnego rozwiązywania problemów.

W książce...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odkrycie w USA. Wyschnięte koryto rzeki ujawniło ślady łap dinozaura
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.