Odtworzenie tras migracyjnych ryb w dopływach Raby za niemal milion złotych

Odtworzenie tras migracyjnych ryb w dopływach Raby za niemal milion złotych
Fot. Deniz Fuchidzhiev / unsplash.com
PAP / tk

Jak informuje NFOŚiGW odbudowa i zabezpieczenie tras migracji ryb wędrownych w dopływach rzeki Raby będzie kosztować prawie milion złotych. W projekcie uwzględniono udrożnienie trzech stopni wodnych na dopływach Raby oraz odtworzenie miejsc tarliskowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podał, że przekazał dotację na realizację aktywnej ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką PLH 120093 i dopływach Raby. Kwota dotacji to ok. 734 tys. zł, a środki te będą pochodzić z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a ok. 130 tys. zł zostanie przekazanych na ten cel z budżetu państwa.

Projekt zakłada udrożnienie progów wodnych na dopływach Raby - potokach Trzebuńka i Lubieńka - oraz poprawę kształtu koryta Trzebuńki. Odblokowanie trzech stopni wodnych pozwoli na odtworzenie potencjalnych tarlisk w dopływach, m.in. brzanki – gatunku priorytetowego w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką.

Zalety ekologiczne

Dodatkowym rezultatem ekologicznym ma być podniesienie poziomu lokalnych wód gruntowych i podniesienie dna koryt potoków. Wzmocnienie specjalnym materiałem skalnym i żwirowym poniżej istniejących przeszkód migracyjnych w obu potokach ma umożliwić wędrówkę kilku gatunków ryb oraz ich naturalny rozród.

DEON.PL POLECA

Migracja jest istotną częścią cyklu życia wielu gatunków ryb, m.in. służy naturalnemu rozrodowi. Z powodu licznych przeszkód na drodze wędrówek, wiele z nich nigdy nie dociera do miejsca docelowego, co prowadzi do zanikania populacji. Gatunki ryb wędrownych rozmnażają się w górnym biegu górskich rzek, a w przypadku Raby wędrują do jej dopływów.

Większość z nich nie jest jednak dostępna dla ryb ze względu na zabudowę hydrotechniczną. W konsekwencji przeprowadzonej regulacji dopływów Raby i niekontrolowanego poboru żwiru z koryta potoków, utraciły one morfologię, sprzyjającą rybom w przeprowadzaniu tarła.

Równolegle w ramach projektu zostaną przeprowadzone działania informacyjno-edukacyjne.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odtworzenie tras migracyjnych ryb w dopływach Raby za niemal milion złotych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.