Pierwszy europejski satelita meteorologiczny kończy swoją misję

Pierwszy europejski satelita meteorologiczny kończy swoją misję
Fot. EUMETSAT / YouTube.com
eumetsat.int / tk

Metop-A, pierwszy europejski satelita meteorologiczny od 2006 roku dostarczał światu dane pogodowe. Swoją misję wykonywał trzy razy dłużej niż oczekiwano. Po 15 latach rozpoczął się proces wycofywania satelity z orbity.

Jak podaje eumetsat.int,„wystrzelony 19 października 2006 r. Metop-A leci po orbicie synchronicznej ze słońcem. Metop-A działa w połączeniu z Metop-B i Metop-C, tworząc system polarny EUMETSAT. Razem te trzy satelity dostarczają globalnym użytkownikom kluczowe dane pogodowe, które znacznie zmniejszają błędy prognoz. Podaje także dane klimatyczne wykorzystywane do monitorowania zmian klimatu”.

- Metop A dostarczał informacje naukowe najwyższej jakości od momentu wystrzelenia i od tego czasu jego wkład w prognozowanie pogody i monitorowanie klimatu jest bezcenny – powiedziała Stefania Tarquini, inżynier ds. operacji statków kosmicznych i kierownik projektu Metop-A.

Metop-A jest pierwszym satelitą objętym porozumieniem między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Składa się zarówno z amerykańskich, jak i europejskich elementów.

- Metop-A jest kamieniem węgielnym współpracy kosmicznej między NOAA i EUMETSAT, która trwa od ponad 20 lat – powiedział dr Steve Volz, asystent administratora NOAA Satellite and Information Service. - Siła tego partnerstwa będzie nadal kluczowa w sprostaniu przyszłym wyzwaniom monitorowania naszego globalnego klimatu i oceanów z orbity polarnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

Pierwszy europejski satelita meteorologiczny kończy swoją misję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.