Ten żółw to najstarsze zwierzę na świecie. Pamięta czasy Napoleona Bonapartego

Ten żółw to najstarsze zwierzę na świecie. Pamięta czasy Napoleona Bonapartego
Fot. depositphotos.com / domena publiczna / commons.wikimedia.org
PAP / tk

Wyspę Świętej Heleny zamieszkuje żółw olbrzymi o imieniu Jonathan. Zwierzę jest uznane za najstarsze żyjące na lądzie zwierzę świata. W tym roku Jonathan obchodzi 190 urodziny.

Telewizja CNN Brasil, przypominając o długowieczności Jonathana, podała, że żółw urodził się na tym położonym na Atlantyku terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, kiedy królowa Wiktoria była jeszcze nastolatką.

“Żółw Jonathan urodził się w czasach królowej Wiktorii, która zmarła ponad 120 lat temu” - przypomniała brazylijska telewizja. Cytowany przez stację szef biura turystyki Wyspy Świętej Heleny Matt Joshua przyznaje, że nikt dokładnie nie zna daty urodzin Jonathana, a żółw może być znacznie starszy.

- Jonathan może liczyć sobie już nawet 200 lat. Nikt dokładnie nie wie, kiedy żółw się urodził - dodał Joshua przypominając, że pierwsza wzmianka o zwierzęciu pochodzi z 1832 roku, kiedy to na wyspę przybył jej późniejszy gubernator sir William Grey-Wilson.

Żółw pamięta czasy Bonapartego

Urodzony prawdopodobnie w 1832 roku żółw jest najbardziej znanym mieszkańcem Wyspy Świętej Heleny. Przyszedł na świat zaledwie 11 lat po śmierci innego słynnego rezydenta tej wyspy Napoleona Bonapartego. Legendarny cesarz Francuzów został zesłany na Wyspę św. Heleny w 1815 roku, zmarł tam sześć lat później.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ten żółw to najstarsze zwierzę na świecie. Pamięta czasy Napoleona Bonapartego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.