Odkryj katedrę w Santiago de Compostela

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela
(fot. jurek d. / flickr.com)
pl.wikipedia.org / m.a.b.

Katedra w Santiago de Compostela to wielkie dzieło architektury romańskiej w Hiszpanii. Jest jedną z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych oraz miejscem spoczynku św. Jakuba.

Według legendy apostoł Jakub Większy prowadził działalność misyjną wśród Celtów zamieszkujących Półwysep Iberyjski. W 44 r. zginął śmiercią męczeńską. Szczątki apostoła zostały odnalezione przez eremitę Pelayo, który podczas swoich poszukiwań w nocy widział deszcz gwiazd spadających na pobliskie wzgórze. Podzielił się swoją wizją z biskupem Teodomirem, który zleciwszy zbadanie sprawy, odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika. Wybudowano w tym miejscu kościół, a nazwa Compostela (pochodzi z łacińskiego campus stellae - co oznacza pole gwiazd), przypomina cudowne wydarzenie związane z tym miejscem.

Wewnątrz kopuły na skrzyżowaniu wisi Botafumeiro - wielki trybularz okadzający całe wnętrze kościoła podczas najważniejszych nabożeństw. Galicyjska nazwa Botafumeiro oznacza "wydzielający dym", tzn. kadzielnicę.

Botafumeiro ma długą historię. Dzieło wykonane zostało z mosiądzu i brązu zaś jego powierzchnia jest posrebrzana. Kadzielnica waży 80 kg i ma 1,60 m wysokości. Ozdobiona jest bogatą dekoracją ornamentalną. Zgodnie z tradycją zapach kadzidła wydalany z Botafumeiro miał także właściwości lecznicze - w celach profilaktycznych pielgrzymi wdychali dym z nadzieją zapobieżenia różnym chorobom. Przede wszystkim jednak kadzielnica pełni funkcję stricte liturgiczną; jej wielkość umożliwia okadzenie całego wnętrza katedry i włączenie do aktu Eucharystii tłumów pielgrzymów zgromadzonych w jej wnętrzu. To w tej bazylice zapoczątkowano używanie kadzidła (mirry, którą nacierało się ciała zmarłych, by nie rozchodził się przykry zapach) podczas mszy, by zneutralizować zapach pielgrzymów. Z czasem kadzidło stało się ważnym symbolem powszechnie związanym z liturgią.

Katedra jest bogata w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskie rzeźby (Puerta de las Platerias/Brama Złotników czy Pórtico da Gloria/Portal Chwały).

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu

(fot. J. A. Alcaide / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Barbara Rich / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Enrique Dans / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Astro Oscar / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Alfredo Miguel Romero / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. Tom Fahy / flickr.com)

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. LePacheco / flickr.com)

Zobacz niesamowitą grę świateł na fasadzie katedry!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odkryj katedrę w Santiago de Compostela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.