Matka Boska Leśniańska. Polny kamień z wizerunkiem Maryi…

Matka Boska Leśniańska. Polny kamień z wizerunkiem Maryi…
Matka Boska Leśniańska - www.misyjne.pl

Nazywają ją Matką Jedności i Wiary albo Opiekunką Podlasia, bo tam w niedzielne popołudnie 26 września 1683 roku „dała się znaleźć”.  W zaroślach dwaj pastuszkowie szukali pogubionego, zaplątanego gdzieś wśród krzewów bydła, ale ich uwagę przykuł zawieszony na dzikiej gruszy, wykuty w kamieniu wizerunek Maryi. Bił od niego blask i mimo podejmowanych przez jednego z chłopców prób nie udawało się go zdjąć z drzewa.

W miejscu znalezienia płaskorzeźby z czasem wzniesiono drewniany kościółek. To istniejąca do dziś Kaplica Zjawienia Cudownego Obrazu, ale jest też i okazała świątynia – Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, centrum kultu maryjnego na Podlasiu.

Był wrzesień roku 1683, po Europie rozchodziły się wieści o wielkim zwycięstwie Sobieskiego pod Wiedniem, a gdzieś w podlaskiej wiosce, daleko od wielkiego świata toczyło się zwyczajne życie. Można by powiedzieć „do czasu”, kiedy to pod koniec miesiąca rozniosła się wieść o cudownym znalezisku. Pastuszkowie Miron Makaruk i Aleksander Stelmaszuk, szukając zagubionego bydła odkryli na dzikiej gruszy wykuty w polnym kamieniu – drobnoziarnistym, o czerwonym odcieniu – wizerunek Maryi.  Udało się go zdjąć z drzewa dopiero podskarbiemu Zabłockiemu z Bordziłówki. Obraz trafił najpierw do jednego z pobliskich dworów, następnie do drewnianego kościoła w Wałach Leśniańskich. Parafię w Leśnej erygowano w 1695 roku.  Tak zaczęła się historia miejsca, które dla mieszkańców Podlasia od ponad 330 lat ma szczególne znaczenie. Wierni, którzy tam przybyli zaraz po objawieniu i przybywają nadal, doświadczają wielu łask, szczególnie uzdrowień.

Już w roku 1700 biskup łucki wydał dekret zatwierdzający sanktuarium i uznał obraz za „znakomitymi cudami i łaskami wsławiony”. Od 1727 roku pieczę nad nim oraz parafią sprawowali paulini z Jasnej Góry. To oni też zbudowali klasztor i dokończyli już rozpoczętą budowę świątyni, która została konsekrowana w 1785 roku. 

Objawienie się Matki Bożej Leśniańskiej - www.youtube.comObjawienie się Matki Bożej Leśniańskiej - www.youtube.comW czasie zaborów, katolickie klasztory i kościoły, będące ostoją polskości, doświadczały szczególnych trudności. Kiedy więc paulini z sanktuarium wsparli powstańców styczniowych, Rosjanie w odwecie skasowali klasztor. Później pojawiły się w Leśnej prawosławne mniszki, a kościół zamieniono w cerkiew. Kiedy jednak w 1915 opuszczały przejęte po zakonnikach miejsce i zabierały ze sobą wizerunek Maryi, nie wiedziały, że… mają do czynienia z kopią. Jeszcze w 1865 roku potajemnie Cudowny Obraz został zamieniony. Oryginał trafił do Łomży, do kościoła sióstr Benedyktynek, o czym niewielu wiedziało.

W 1915 roku sanktuarium w Leśnej wróciło do Kościoła katolickiego. Po kilku latach pojawili się ponownie paulini, ale nie było tego najważniejszego – Cudownego Obrazu. Na jego powrót trzeba było długo czekać (w 1920 przygotowano kolejną kopię).  W 1926 r. odnaleziono go w Łomży, przeprowadzono ekspertyzy i poddano konserwacji. Wreszcie 25 września 1927 roku, po 3 dniach wędrówki z Siedlec, uroczysta procesja z Cudownym Obrazem wkroczyła do Leśnej, gdzie w sanktuarium pojawiło się ok. 25-30 tysięcy wiernych czekających na powrót Królowej Podlasia. Następnego dnia w dwusetną rocznicę pojawienia się paulinów w Leśnej ponownie powierzono im opiekę nad Matką Bożą Leśniańską. Planowano też koronację obrazu. To jednak udało się dopiero wiele lat po II wojnie światowej (w 1940 roku klasztor został zamknięty przez Niemców, a paulini usunięci).

18 sierpnia 1963 r. Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński wraz z biskupem podlaskim Ignacym Świrskim ukoronowali Cudowny Obraz koronami papieskimi.  W 1984 roku kościół leśniański – pod wezwaniem Narodzenia NMP oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Historyczka, bibliotekarka i nauczycielka. Absolwentka jezuickiego DA XAVERIANUM w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Dylewski

Album prezentujący zdjęcia najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej w Europie, Azji, Afryce i sanktuariów obydwu Ameryk. Wszystkie one zostały fachowo opisane i efektownie zaprezentowane na barwnych fotografiach. Obszerna zawartość, wysoka jakość zdjęć i bogata szata...

Skomentuj artykuł

Matka Boska Leśniańska. Polny kamień z wizerunkiem Maryi…
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.