Powstała niezwykła kaplica poświęcona św. Antoniemu. Ma zachęcać do modlitwy

Powstała niezwykła kaplica poświęcona św. Antoniemu. Ma zachęcać do modlitwy
W Czechach stanęła niezwykła kaplica poświęcona św. Antoniemu z Padwy (fot. depositphotos.com / Facebook.com)
designboom.com / tk

W czeskim mieście Fryšták stanęła niezwykła kaplica poświęcona świętemu Antoniemu z Padwy. Swoją surowością obiekt zachęca i pomaga w kontemplacji.

Kaplicę zaprojektowali Zdeněk Rothbauer i Karel Filsak. Chcieli oni, aby budynek swoją surowością odzwierciedlał wartości zakonu franciszkanów (należał do niego św. Antoni – przyp. red.), czyli ubóstwo, wyrzeczenie się przywilejów, samotność czy modlitwa.

Ten sakralny obiekt nie ma w sobie nic, co mogłoby rozpraszać kogoś udającego się tam na modlitwę. Jego surowość zachęca do kontemplacji w ciszy i bardzo temu sprzyja.

DEON.PL POLECA

Kaplica ma cylindryczny kształt, a jej spadzisty dach unosi się na wysokich szybach, co daje poczuje lekkości, równowagi i spokoju. Konstrukcja została wykonana z surowej cegły z wystającymi charakterystycznymi krzyżami greckimi. Tworząc kaplicę jej autorzy czerpali inspirację z wczesnochrześcijańskich kościołów o okrągłych planach.

Wnętrze kaplicy także jest niezwykle surowe i specjalnie nieotynkowane. Znajduje się tam jedynie murek służący do siedzenia i niewielki ołtarz. Dodatki takie jak lampa oraz stojak z wazonem, do którego wsadzone są lilie, mają symbolicznie podkreślać autentyczność i pokorę św. Antoniego. Wnętrze kaplicy z pewnością sprzyja cichej kontemplacji i w tym celu zostało zaprojektowane.

Źródło: designboom.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Książka zawiera ponad czterdzieści autentycznych, współczesnych, bardzo ciekawych świadectw o cudach i łaskach uzyskanych za wstawiennictwem najbardziej popularnego ze świętych - świętego Antoniego Padewskiego, napisanych przez osoby różnych stanów, zawodów i w różnym wieku. Różnorodność...

Skomentuj artykuł

Powstała niezwykła kaplica poświęcona św. Antoniemu. Ma zachęcać do modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.