Przepis na domowe powidła śliwkowe

Przepis na domowe powidła śliwkowe
(Fot. pl.depositphotos.com)

Powidła śliwkowe są doskonałe do pieczywa, ciast, deserów i jako dodatek do mięs.

Powidła śliwkowe krok po kroku:

Składniki:

  • 3 kg śliwek węgierek
  • 1 kg cukru (lub wg uznania)

Poznaj także inne przepisy z książki "153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji"

Wykonanie:

Śliwki należy umyć, usunąć pestki. Dno garnka wypełnić niewielką ilością wody i przełożyć śliwki. Gotować przez około 10-15 minut. Ugotowane śliwki (można też przetrzeć przez sito, zmiksować lub pozostawić je w naturalnym stanie) smażyć na wolnym ogniu. Gdy zaczną gęstnieć trzeba dodać cukier i dalej smażyć.

Gęstość powideł zależy od upodobań gotującego. Gorące powidła nałożyć do słoików, zamknąć szczelnie i jeszcze przez chwilę pasteryzować.

Powidła śliwkowe (Fot. pl.depositphotos.com)Powidła śliwkowe (Fot. pl.depositphotos.com)

Jak pasteryzować przetwory w słoikach?

Do przechowywania przetworów należy używać słoików bez pęknięć i wyszczerbień z zakręcanymi, nieuszkodzonymi wieczkami. Słoje, słoiki, butelki przeznaczone do przechowywania przetworów koniecznie muszą być dokładnie umyte i wyparzone. Na dżemy i konfitury wybieramy małe słoiki i napełniamy gotowym przetworem do ok. ½ cm od jego górnej krawędzi. Jednorazowo na przygotowanie dżemu lub konfitury stosujemy nie więcej niż 2 ½ kg owoców.

Słoiki z przetworami pasteryzuje się przez ich gotowanie w dużym garnku, którego dno wyłożone jest płótnem lub specjalną dziurkowaną wkładką. Słoiki ustawia się w odstępach, aby gorąca woda między nimi swobodnie przepływała. Słoiki ustawia się w garnku z gorącą wodą tak, by były zanurzone w wodzie do ¾ ich wysokości. Po skończonej pasteryzacji ostrożnie wyjmujemy słoiki i stawiamy luźno na ściereczce do czasu przestygnięcia. Szczelność sprawdzamy na drugi dzień.

Jak przechowywać przetwory?

Gotowe przetwory należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych (spiżarnia, piwnica). Co pewien czas należy sprawdzać, czy na powierzchni przetworu nie pojawił się nalot lub banieczki gazu, świadczące o fermentacji. Wtedy przetwory, jeżeli to możliwe, należy przeznaczyć do jak najszybszego spożycia.

WAM/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC, Sławomir Rusin

Przez żołądek do serca. Miliony razy

Swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat. To było w 1967 roku, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła,...

Skomentuj artykuł

Przepis na domowe powidła śliwkowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.