Kiszona kapusta z marchewką siostry Anastazji

Kiszona kapusta z marchewką siostry Anastazji

Skorzystajcie ze sprawdzonego przepisu siostry Anastazji na kiszoną kapustę z marchewką, która jest niezastąpioną surówką i stanowi świetny dodatek do obiadów. Kwaszona kapusta jest również bogatym źródłem witaminy C i E, wapnia, fosforu.

Jak krok po kroku przygotować kiszoną kapustę?

Składniki:

·       10 kg poszatkowanej białej kapusty

·       20 dag soli

·       1 łyżka kminku

DEON.PL POLECA

·       3-4 średnie marchewki

Poznaj także inne przepisy z książki "153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji"

Przygotowanie:

Dokładnie umyj marchewkę, obierz i zetrzyj ją na tarce o dużych oczkach. Wymieszaj ją z kapustą, kminkiem i solą. Następnie przełóż całość do kamiennego garnka lub małej beczki, dobrze ubijając, aż do wystąpienia soku. Namiar soku wybierz. Po wypełnieniu garnka (lub beczki) kapustę przykryj czystą, płócienną ściereczką. Na całość przyłóż talerz lub kawałek deszczułki.

Następnie całość należy obciążyć kamieniem lub słojem wypełnionym wodą, a potem odstawić całość do ukiszenia. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zbierać tworzącą się pianę. Jeżeli soku będzie ubywało, należy uzupełnić go lekko osoloną wodą (na 1 litr wody - 2 dag soli). Na płótnie okrywającym bezpośrednio kapustę zawsze powinien znajdować się sok. Ukiszoną kapustę można przełożyć do słoików, ubić, zakręcić i zapasteryzować.

Siostra Anastazja radzi:

1. Na przetwory należy dobierać owoce i warzywa zdrowe, jędrne, nieprzejrzałe, najlepiej świeżo zebrane.

2. Wszystkie warzywa i owoce przeznaczone na przetwory należy koniecznie dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą. Do mycia trzeba stosować naczynia nieuszkodzone, nieobite, bez odprysków i śladów rdzy.

3. Do przechowywania przetworów należy używać słoików bez pęknięć i wyszczerbień z zakręcanymi, nieuszkodzonymi wieczkami.

4. Słoje, słoiki, butelki przeznaczone do przechowywania przetworów muszą być koniecznie dokładnie umyte i wyparzone.

5. Gotowe przetwory należy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych (spiżarnia, piwnica). Co pewien czas należy sprawdzać, czy na powierzchni przetworu nie pojawił się nalot lub banieczki gazu, świadczące o fermentacji. Wtedy przetwory, jeżeli to możliwe, należy przeznaczyć do jak najszybszego spożycia

WAM/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC, Sławomir Rusin

Przez żołądek do serca. Miliony razy

Swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat. To było w 1967 roku, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła,...