Św. Mikołaj, Dziadek Mróz czy Befana? Kto, gdzie i kiedy przynosi świąteczne prezenty?

Św. Mikołaj, Dziadek Mróz czy Befana? Kto, gdzie i kiedy przynosi świąteczne prezenty?
Fot. Kirill Kedrinskiy / depositphotos.com
kogis.pl / tk

Zwyczaj otrzymywania prezentów w okresie świąt Bożego Narodzenia jest powszechny niemal na całym świecie. W Polsce przyjęło się, że pod choinkę prezenty przynosi św. Mikołaj, Gwiazdor lub Aniołek. Jednak w innych częściach świata upominki często przynosi zupełnie kto inny.

Zgodnie z tradycją w Polsce otrzymujemy prezenty w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W północno-zachodniej części naszego kraju pod choinkę podarunki przynosi Gwiazdor, natomiast w północno-wschodniej i środkowej Polsce św. Mikołaj. W niektórych częściach Śląska prezenty przynosi Gwiazdka bądź Dzieciątko Jezus, a na południu Aniołek.

W Polsce, w zależności od regionu, różnie mawia się na postać, która przynosi podarunki. Jak wygląda to w innych częściach świata? Czy zawsze prezenty przynosi święty Mikołaj w wigilię bądź Boże Narodzenie?

Hiszpania - Trzej Królowie

W Hiszpanii najmłodsi otrzymują prezenty 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego zwanego także świętem Trzech Króli. Wtedy to podarunki przynoszą właśnie Trzej Mędrcy zwani Los Reyes Magos. Przed snem każde dziecko wykłada na parapet marchewkę dla wielbłądów, którymi podróżują królowie, a o poranku znajduje prezenty.

Włochy - Befana

Według tradycji włoskiej podarunki przynosi Befana czyli złośliwa czarownica. Latając na miotle wrzuca prezenty do komina w nocy z 5 na 6 stycznia. Dzieci przed zaśnięciem kładą na stole owoce cytrusowe oraz nalewają kieliszek wina, aby mieć względy u Befany. Według legendy czarownica chciała powitać nowonarodzonego Jezusa, lecz zabłądziła po drodze. Od tamtej pory obdarowuje prezentami każdy dom mając nadzieję, że właśnie tam znajduje się Dzieciątko Jezus.

DEON.PL POLECA

Dania - Julemand

W Danii, tak samo jak w Polsce, prezenty otrzymuje się w wigilię Bożego Narodzenia, a przynosi je odpowiednik św. Mikołaja, Julemand. Co ciekawe w noc przed wigilią znajomi wręczają sobie drobne upominki, natomiast dzieci częstuje się małymi pączkami wypiekanymi w specjalnych brytfankach, z cukrem pudrem lub konfiturami, podaje się im również ryż gotowany na mleku z cukrem, cynamonem i odrobiną masła.

Ukraina i Rosja - Dziadek Mróz

Na Ukrainie i w Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz, postać mająca korzenie we wschodniej mitologii słowiańskiej. Początkowo był to czarodziej, jednak w czasach stalinizmu zmieniono sposób jego potrzegania. Obecnie Dziadek Mróz to odpowiednik św. Mikołaja, który zamiast poruszania się saniami po niebie, chodzi po ziemi rozdając dzieciom prezenty w sylwestrową noc.

Islandia - Jólasveinar

Bardzo ciekawy zwyczaj otrzymywania prezentów panuje na Islandii. Od 10 grudnia, aż do samej wigilii Bożego Narodzenia do domów przybywa trzynastu braci zwanych Jólasveinar. Są to sympatyczne, lecz płatające różne figle trolle. Każdego dnia przybywa inny brat, a któryś z nich pozostawia najmłodszym drobny upominek.

USA - Santa Claus

W USA prezenty, w nocy z 24 na 25 grudnia, przynosi popularny Santa Claus. Gdy cała rodzina pogrążona jest we śnie wchodzi przez komin do domu i zostawia podarunki pod choinką. Następnie wsiada do sań ciągniętych przez renifery, aby obdarować prezentami innych.

Ameryka Południowa

W innych krajach Ameryki takich jak Chile, Brazylia czy Kolumbia prezenty rozdaje święty Mikołaj. Inaczej jest np. w Argentynie, gdzie podarki przynoszą Trzej Królowie.

Australia - prezenty w skarpetach

W dalekiej Australii prezenty również przynosi św. Mikołaj. Przybywa do dzieci i w noc przed Bożym Narodzeniem zostawia im prezenty w skarpetach. Co ciekawe w tym kraju od grudnia do lutego panuje lato, zatem Australijczycy często świętują Narodzenie Pańskie jedząc lunch na plaży.

Źródło: kogis.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Każdego roku w Boże Narodzenie słuchamy o narodzeniu Jezusa, który przyszedł "do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). To dla nas Bóg stał się człowiekiem. Żeby z otwartością i na stałe zaprosić...

Skomentuj artykuł

Św. Mikołaj, Dziadek Mróz czy Befana? Kto, gdzie i kiedy przynosi świąteczne prezenty?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.