Szwajcaria: „Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską w kresowym sercu”

Szwajcaria: „Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską w kresowym sercu”
Fot. Fabrice Villard / unsplash.com
KAI / tk

Ambasada RP w Bernie we współpracy z Polską Misją Katolicką i Fundacją „Studio Wschód” Grażyny Orłowskiej-Sondej ogłosiła zbiórkę darów pod hasłem „Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską w kresowym sercu”.

Postać jednego z ojców polskiej niepodległości, wielkiego wirtuoza, kompozytora, męża stanu i filantropa, urodzonego w Kuryłówce na Podolu, a przez dziesięciolecia związanego ze Szwajcarią, nieustannie inspiruje i łączy. Jego spuścizna, nie tylko artystyczna, pozostaje ważnym punktem odniesienia dla Polaków rozsianych po całym świecie.

Polacy mieszkający w Szwajcarii, tak jak wiosną, przekazują liczne dary, które jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia trafią do rodaków na Ukrainie. Zbiórka prowadzona przez Polską Misję Katolicką w Szwajcarii potrwa do 16 grudnia.

Akcja ma jednak wymiar wykraczający poza proste gesty solidarności i dobroczynności. Prowadzi bowiem do nawiązywania kontaktów między polonijnymi placówkami oświatowymi w Szwajcarii i na Ukrainie, pokazując najmłodszemu pokoleniu Polaków, że mimo geograficznego dystansu i oczywistych różnic, Polonia to wspólnota, której spoiwa stanowią łączące nas wszystkich historia, tradycja, język i wartości.

Postać Ignacego Jana Paderewskiego stanowi wyjątkowo silny symbol tej niezwykłej wspólnoty, przypominając o tym, że miejsce, w którym się znajdujemy, ma w istocie drugorzędne znaczenie, bo zawsze i wszędzie pozostajemy przede wszystkim Polakami.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
2,73 zł
3,90 zł

Każdego roku w Boże Narodzenie słuchamy o narodzeniu Jezusa, który przyszedł "do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). To dla nas Bóg stał się człowiekiem. Żeby z otwartością i na stałe zaprosić...

Skomentuj artykuł

Szwajcaria: „Boże Narodzenie z Paderewskim i Polską w kresowym sercu”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.