Turystyka na mokradłach? Wspaniałe przeżycie!

Turystyka na mokradłach? Wspaniałe przeżycie!
Biebrzański Park Narodowy - największy polski park narodowy, który chroni cenne obszary bagienne. (fot. Frank.Vassen / flickr.com)
PAP / slo

Pod hasłem: "Turystyka na mokradłach: wspaniałe przeżycie" obchodzony jest w czwartek Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku chodzi o zwrócenie uwagi na to, by rozwijająca się turystyka nie szkodziła przyrodzie.

Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę podpisanej w 1971 roku w mieście Ramsar w Iranie konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych, cennych dla ptaków. Polska jest wśród państw, które podpisały tę konwencję.

W Polsce wśród obszarów objętych Konwencją Ramsar jest m.in. Biebrzański Park Narodowy - największy polski park narodowy, który chroni cenne obszary bagienne. Park współpracuje z biurem Ramsar.

Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Mokradeł podkreślają, że rozległe bagna i doliny rzek to ostoje przyrody bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku. To miejsca piękne, które chce zobaczyć wiele osób. Turystyka jest wciąż rozwijającą się dziedziną gospodarki, jednak prowadzona na masową skalę może zbyt silnie oddziaływać na przyrodę. Dlatego potrzebna jest równowaga i kontrola, by cenne przyrodniczo obszary mogły przetrwać.

DEON.PL POLECA

Artur Wiatr powiedział, że na przestrzeni ostatnich lat nad Biebrzą udało się wypracować model turystyki, który się sprawdza. Park współpracuje z grupą około 20 czynnie działających przewodników oraz z firmami, które organizują turystykę typowo przyrodniczą. Grupy turystów podglądają przyrodę pod kontrolą. Park jest zadowolony z rozwoju turystyki.

Jak informował wcześniej PAP wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, Andrzej Grygoruk, w 2011 roku sprzedano 22,5 tys. kart wstępu do parku. To o 5 tys. mniej niż w 2010 r. Nie oznacza to jednak, że mniej turystów było nad Biebrzą. Dyrekcja podkreśla, że działało mniej punktów dystrybucji biletów wstępu do parku.

W 2012 roku ma się to zmienić. Jak powiedział PAP Artur Wiatr, w związku ze zmianą sytuacji prawnej parków narodowych park może teraz swobodniej organizować taką dystrybucję. Będzie łatwiejszy dostęp do biletów, które mają być do kupienia również na kwaterach agroturystycznych i w hotelach. Wystarczy, by te placówki chciały prowadzić taką dystrybucję. Po zmianie przepisów każda zdobyta złotówka zostaje w parku - dotychczas trafiała do Ministerstwa Środowiska, a parki otrzymywały ministerialne dotacje na działalność.

Na świecie objętych konwencją Ramsar jest prawie 2 tys. obszarów wodno-błotnych w 160 krajach. W Polsce jest ich 13, z tego trzy parki narodowe w Podlaskiem: Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Pozostałe obszary to: rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, Park Narodowy Ujście Warty, rezerwat przyrody Jezioro Karaś, rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp, rezerwat przyrody Świdwie, Słowiński Park Narodowy, Stawy Milickie w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, Poleski Park Narodowy, rezerwat przyrody Jezioro Drużno i subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turystyka na mokradłach? Wspaniałe przeżycie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.