Tysiącletni kościół wynurzył się z wody. Mimo że widok jest niezwykły, nie jest to dobra wiadomość

Tysiącletni kościół wynurzył się z wody. Mimo że widok jest niezwykły, nie jest to dobra wiadomość
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
fly4free.pl / tk

W północno-wschodniej Hiszpanii doszło do niecodziennego zjawiska. W wyniku suszy jaka od kilku tygodni trwa w tej części Półwyspu Iberyjskiego, spod wody wyłoniła się wioska San Romà de Sau. Po raz pierwszy od wielu lat można także w całości zobaczyć XI-wieczny kościół.

Jak podaje portal fly4free.pl, „W latach 60. ubiegłego wieku wioska została częściowo zalana i utworzył się tam zbiornik wodny, który przykrył średniowieczny kościół San Román. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad jego dzwonnica kilkukrotnie wychodziła na powierzchnię, co było dowodem na obniżające się zasoby wodne w tej części kraju.

Tysiącletni kościół wynurzył się z wody

Trwająca od kilku tygodni w północno-wschodniej Hiszpanii susza doprowadziła do tego, że nie tylko widoczna jest wieża kościoła, ale także jego nawa i fundamenty. Brak opadów spowodował odsłonięcie się również wioski San Romà de Sau, która nazywana jest „Wioską duchów”.

Jak podała Katalońska Agencja Wodna, poziom wody w zbiorniku wynosi jedynie 9 proc. jego całkowitej pojemności. Na powierzchni popękanej od słońca ziemi można zobaczyć martwe ryby, mimo że i tak część z nich została wyłowiona ze zbiornika i przeniesiona do innych miejsc.

Susza w Hiszpanii

Jak poinformowała agencja pogodowa Aemet, „Od kilku tygodni generalnie cała Hiszpania znajduje się w okresie długotrwałej suszy”. Najtrudniejsza sytuacja panuje jednak w Katalonii, gdzie znajduje się wioska San Romà de Sau wraz ze starym kościołem. "W konsekwencji doszło do ograniczeń zużycia wody w rolnictwie i przemyśle, a także zakazów używania wody pitnej do mycia samochodów czy napełniania basenów" - podaje fly4free.pl.

Źródło: fly4free.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tysiącletni kościół wynurzył się z wody. Mimo że widok jest niezwykły, nie jest to dobra wiadomość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.