USA: Amerykanie wierzą w św. Mikołaja

USA: Amerykanie wierzą w św. Mikołaja
(fot. flickr.com / sparkieblues)
PAP / im

Większość Amerykanów przyznaje się, że wierzyli w św. Mikołaja, kiedy byli małymi dziećmi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję AP i ośrodek badania opinii publicznej GfK.

Dzieci idą w ślady rodziców i wierzą w istnienie świętego, który przynosi prezenty - twierdzą autorzy badań.

Ośmiu na dziesięciu Amerykanów ankietowanych przez AP-GfK od 8 do 12 grudnia, stwierdziło, że wierzyli w św. Mikołaja, kiedy byli dziećmi. Wiara w świętego kończy się zazwyczaj po ósmych urodzinach.

W USA prawie dwie trzecie rodziców dzieci w wieku poniżej 18 lat uważa, że św. Mikołaj jest bardzo ważny w bożonarodzeniowej tradycji kultywowanej w kraju. W tegorocznym sondażu taką opinię wyraziło prawie 71 proc. amerykańskich matek. Pięć lat temu tylko 58 proc. kobiet posiadających dzieci uważało, że św. Mikołaj jest ważną częścią obchodów Bożego Narodzenia.

DEON.PL POLECA


Z sondażu AP-GfK wynika też, że trzy czwarte Amerykanów niebędących chrześcijanami wierzyło w św. Mikołajach, gdy byli dziećmi. Połowa z nich nadal uważa, że postać ta jest nieodłącznie związana z sezonem świątecznym w Stanach Zjednoczonych.

Profesor psychologii na Ithaca College w Nowym Jorku Cyndy Scheibe, która od 1986 roku bada opinię dzieci w sprawie św. Mikołaja, powiedziała, że nawet najmłodsi wyznawcy judaizmu, wierzą w jego istnienie, chociaż nie przynosi on do ich domów prezentów.

Amerykańskie dzieci otrzymują prezenty od św. Mikołaja nie w Wigilię, a w dzień Bożego Narodzenia. Większość wierzy, że św. Mikołaj przybywa z bieguna północnego na saniach zaprzężonych w osiem reniferów, wchodzi w nocy przez komin do domu i zostawia prezenty w wielkich wełnianych skarpetach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Amerykanie wierzą w św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.