W Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada
61 wydarzeń, w tym spotkania z ponad setką pisarzy, znalazły się w programie 4. Festiwalu Conrada, który w poniedziałek rozpoczął się w Krakowie. Jego hasło przewodnie to: "Pomyśl: literatura!".
Gośćmi festiwalu będą m.in. laureat literackiej Nagrody Nobla w 2006 r. Orhan Pamuk, Peter Esterhazy, Jeannete Winterson, Michal Viewegh, Martin Pollack i Oksana Zabużko.
Czytelnicy będą mogli się spotkać z laureatami Nagrody Nike: Markiem Bińczykiem, Marianem Pilotem, Eugeniuszem Tkaczyszynem - Dyckim, Dorotą Masłowską i Andrzejem Stasiukiem a także z Magdaleną Tulli,Zygmuntem Baumanem, Jackiem Dehnelem, Wojciechem Jagielskim i Eustachym Rylskim.
Jak podkreśla dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Paweł Markowski festiwal od pierwszej edycji jest przestrzenią, w której spotykają się przedstawiciele różnych kultur i w której "nie dominuje żaden nadrzędny głos ani ideologia".
- Próbujemy przekonać tych, którzy nie mają zaufania do literatury, że jest ona niezbędna w naszym życiu. Literatura to nie tylko teksty literackie. Literatura to coś więcej: to jest sposób na życie, który zakłada doświadczenie zmysłowe i intelektualne, który zakłada współpracę namiętności i rozumu - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Markowski.
- Literatura jest sztuką słowa i sztuką myśli. Koncepcja tego festiwalu jest mi bardzo bliska - mówiła ukraińska pisarka Oksana Zabużko. - Literatura jest fortecą, jedyną sztuką, która może ochronić jednostkę przed poczuciem chaosu, przed natłokiem informacji - podkreśliła. Przyznała, że jej wizyta to spłacenie długu wobec Krakowa, gdzie dzięki pomocy Willi Decjusza ukończyła w 2009 r. książkę "Muzeum porzuconych sekretów".
W środę z czytelnikami spotka się Orhan Pamuk. Ci, którym nie udało się zdobyć bezpłatnych wejściówek do Auditorium Maximum UJ, będą mogli śledzić spotkanie w Internecie na stronie festiwalu oraz na antenie Polskiego Radia.
Dopełnieniem wydarzeń literackich będą pokazy filmów Wernera Herzoga, wystawy, w tym projekt Bogusława Bachorczyka poświęcony W.G. Sebaldowi, warsztaty dla dzieci i lekcje czytania. W piątek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpią Artur Rojek, Igor Boxx oraz siostry Barbara i Zuzanna Wrońskie, prezentując ballady i romanse. Krzysztof Wodiczko pokaże w sobotę w Międzynarodowym Centrum Kultury performans "Sztuka, trauma i demokracja".
Festiwal zbiega się z 16. Targami Książki w Krakowie i z konferencją, w której uczestniczyć będą przedstawiciele Miast i Regionów Literatury UNESCO i tych miejsc, które o tytuł ten dopiero zabiegają.
Festiwal potrwa do niedzieli 28 października. To wspólne przedsięwzięcie miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Projekt został dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki i sponsorów.
Skomentuj artykuł