Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie

Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie
Sierp i młot - jeden z symboli totalitaryzmu
PAP / kawior

Pierwotna wersja wystawy autorstwa Ośrodka KARTA była prezentowana w Domu Spotkań z Historią we wrześniu 2005 roku, podczas inauguracji działalności placówki. Obecnie ekspozycja została uzupełniona i na nowo zaaranżowana, by - jak podkreślają organizatorzy - w bardziej przejrzysty sposób przybliżać powstanie, rozwój i wojenne apogeum nazizmu i komunizmu.

 - Ta wystawa pomaga odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mówić i pokazywać historię, tak aby opowiedzieć o wszystkim, także o sprawach trudnych, robiąc to jednak w taki sposób, by nie było to źródłem zła. Pokazuje, jak przejść od tego, co było, do tego co jest, z wiedzą, lecz bez nienawiści - mówił podczas otwarcia wystawy wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński.

Ekspozycja jest podzielona na 18 części, prezentowanych na dwóch poziomach, prezentujących historię Europy Środkowo-Wschodniej od końca I wojny

DEON.PL POLECA

światowej do upadku komunizmu w 1989 roku. Obejmuje więc rewolucję 1917 roku, wojnę polsko-bolszewicką, czasy Wielkiego Terroru w ZSRR, powstanie III Rzeszy, okres Wystawa sojuszu obu totalitaryzmów i ich późniejszą walkę, okupację, Holokaust, wypędzenia, koniec nazizmu i dalszą ekspansję komunizmu.

Wystawę ukazującą mechanizm funkcjonowania ustroju totalitarnego przede wszystkim na przykładzie skomplikowanych losów Polski zamyka rozdział o jej powojennej historii i skutecznym oporze wobec komunizmu.

  - Zestawienie oficjalnych dokumentów, rozkazów, uzasadnień decyzji politycznych i przemówień przywódców z bardzo osobistymi relacjami świadków wydarzeń podkreśla rozmiar indywidualnych tragedii ofiar systemów totalitarnych - podkreśla prezes Ośrodka KARTA, Zbigniew Gluza.

Oprócz relacji polskich świadków, na wystawie znajdują się wspomnienia Ukraińców, Rosjan, Żydów i Niemców; obok ofiar represji wypowiadają się także ich sprawcy, co daje możliwość prześledzenia totalitarnego doświadczenia XX-wiecznej Europy z punktu widzenia różnych narodów i perspektyw.

Wystawę przygotowaną w czterech językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim - można zwiedzać do 17 stycznia 2010 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa "Oblicza totalitaryzmu" w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.