Trucizną i sztyletem – jezuicki sposób postępowania | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/8 (26)

Trucizną i sztyletem – jezuicki sposób postępowania | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/8 (26)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 26. Zatwierdzony przez ministerstwo i obowiązujący obecnie w całej Rosji podręcznik do historii dla klasy siódmej informuje, że „gdy ktoś z możnych tego świata nie chciał się podporządkować jezuitom, to mieli oni jeszcze w zanadrzu truciznę i sztylet. Ten, kto dopuszczał się takiego postępku, nie był uważany za grzesznika, gdyż moralną odpowiedzialność za zabójstwo dla wyższych celów brał na siebie przełożony albo jezuita starszy powołaniem.”

Ten tekst – jeden z wielu tworzących wciąż bardzo żywą ‘czarną legendę’ jezuitów – stał się pretekstem do kolejnej rozmowy Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ. Tym razem autorzy podcastu:

  • rozmawiają o tym, jak reagować na fałszywe i niesprawiedliwe oskarżenia i zauważają, że pokazywanie realnych pozytywów jest ważniejsze niż agresywne odpieranie zarzutów.
  • zwracają uwagę, że uleganie uprzedzeniom zagraża nam wszystkim i dlatego – zanim wydamy o kimś osąd – warto go poznać i porozmawiać, bo wtedy jest szansa, że zrozumiemy jego racje.
  • formułują tezę, która brzmi; „Myślenie boli, ale myśleć warto!”. Obraz świata ulega wtedy skomplikowaniu: staje się znacznie mniej czarnobiały, ale też zdecydowanie bliższy prawdzie.
  • dochodzą do iście ignacjańskiego wniosku, że wszystkie kryzysy są po coś (te związane z niesłusznymi oskarżeniami także!) i wszystko zależy od tego, jak je przeżyjemy.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John W. O'Malley SJ

Zyskali sobie powszechne uznanie. Równocześnie wzbudzali lęk i nienawiść, także wśród katolików. Opowiadane o nich historie przez wieki odzwierciedlały to rozdwojenie: jedne przedstawiały jezuitów jako świętych, inne – jako postaci demoniczne. Oczywiście nie brakowało również...

Skomentuj artykuł

Trucizną i sztyletem – jezuicki sposób postępowania | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/8 (26)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.