Trucizną i sztyletem – jezuicki sposób postępowania | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/8 (26)
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 26. Zatwierdzony przez ministerstwo i obowiązujący obecnie w całej Rosji podręcznik do historii dla klasy siódmej informuje, że „gdy ktoś z możnych tego świata nie chciał się podporządkować jezuitom, to mieli oni jeszcze w zanadrzu truciznę i sztylet. Ten, kto dopuszczał się takiego postępku, nie był uważany za grzesznika, gdyż moralną odpowiedzialność za zabójstwo dla wyższych celów brał na siebie przełożony albo jezuita starszy powołaniem.”
Ten tekst – jeden z wielu tworzących wciąż bardzo żywą ‘czarną legendę’ jezuitów – stał się pretekstem do kolejnej rozmowy Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ. Tym razem autorzy podcastu:
- rozmawiają o tym, jak reagować na fałszywe i niesprawiedliwe oskarżenia i zauważają, że pokazywanie realnych pozytywów jest ważniejsze niż agresywne odpieranie zarzutów.
- zwracają uwagę, że uleganie uprzedzeniom zagraża nam wszystkim i dlatego – zanim wydamy o kimś osąd – warto go poznać i porozmawiać, bo wtedy jest szansa, że zrozumiemy jego racje.
- formułują tezę, która brzmi; „Myślenie boli, ale myśleć warto!”. Obraz świata ulega wtedy skomplikowaniu: staje się znacznie mniej czarnobiały, ale też zdecydowanie bliższy prawdzie.
- dochodzą do iście ignacjańskiego wniosku, że wszystkie kryzysy są po coś (te związane z niesłusznymi oskarżeniami także!) i wszystko zależy od tego, jak je przeżyjemy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł