12,5 tysiąca przypadków boreliozy wykryte w Polsce w 2021 roku

12,5 tysiąca przypadków boreliozy wykryte w Polsce w 2021 roku
Kleszcz. Fot. Vitalii Gulay / Depositphotos.com
PAP/mł

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Przenoszą ją kleszcze. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2021 r. w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy. To niemal tyle samo, ile w 2020 roku.

W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień. W jego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

DEON.PL POLECA
Jak unikać zakażenia boreliozą?

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty – pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Nie każdy kleszcz zaraża boreliozą

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

PAP / mł

Zobacz także: Ponad 1,5 mln w niecałe dwie doby. Internauci uratowali telefon zaufania dla dzieci

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Skomentuj artykuł

12,5 tysiąca przypadków boreliozy wykryte w Polsce w 2021 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.