Afganistan. Talibowie domagają się odszkodowania od USA za "akty przemocy"

Afganistan. Talibowie domagają się odszkodowania od USA za "akty przemocy"
Kabul, stolica Afganistanu (fot. STRINGER/EPA/PAP)
PAP/mk

Rzecznik talibów Zabihullah Midżahid powiedział, że USA powinny zapłacić odszkodowania za akty przemocy, jakich dopuściły się w Afganistanie. Przypomniał, że talibowie zabiegają o uznanie międzynarodowe.

USA zapowiedziały, że wypłacą odszkodowania rodzinom osób, które zginęły w ataku amerykańskiego drona, który okazał się tragiczną pomyłką i doprowadził do śmierci cywili.

Talibowie: Ameryka powinna zapłacić odszkodowania

"To nie pierwszy raz Ameryka brutalnie zabiła Afgańczyków. Robiła to przez ostatnie 20 lat. To amerykańska obłuda i prawdziwa twarz Ameryki została obnażona na oczach naszego narodu i całego świata" - powiedział Mudżahid w wywiadzie dla chińskiej telewizji CGTN.

"Gdziekolwiek Ameryka dopuściła się aktów przemocy wobec Afgańczyków, powinna wypłacić odszkodowania" - podkreślił.

W środę Kreml zorganizował rozmowy na wysokim szczeblu między Rosją a przedstawicielami talibów. Odnosząc się do nich, Mudżahid powiedział, że Moskwa doprowadziła do tych rozmów, by "pokazać, że talibowie zabiegają o uznanie międzynarodowe".

DEON.PL POLECA

"Rosja chce pokoju w Afganistanie i jej wszelkie zastrzeżenia muszą zostać wyjaśnione. Uczestniczyliśmy w tej konferencji, aby świat nas zaakceptował i ważne dla nas kwestie były z nim omawiane" - dodał.

Mudżahid starał się też zdementować plotki o śmierci najwyższego rangą przywódcy talibów mułły Hajbatullaha Ahundzadeha. "Żyje i ma się absolutnie dobrze, przebywa w Kandaharze" - oznajmił rzecznik i dodał, że Ahundzadeh pokaże się wkrótce publicznie.

Putin: skreślić talibów z listy organizacji terrorystycznych

W czwartek, dzień po konferencji z talibami, rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Moskwa dąży do wykluczenia talibów z listy organizacji terrorystycznych.

Analitycy wskazują ostatnio też, że talibowie współpracują z Pekinem. Od zajęcia Kabulu 15 sierpnia 2021 roku Pekin stara się pogłębić relację Chin z nowymi władzami Afganistanu, zobowiązując się do wsparcia ekonomicznego i rozwojowego w zamian za pomoc w rozwiązywaniu wyzwań zagrażających bezpieczeństwu Chin.

Agencje przytaczają również wypowiedź prezydenta Putin, który powiedział, że "główną część wydatków związanych z odbudową Afganistanu po zakończeniu konfliktu powinny ponosić Stany Zjednoczone i państwa NATO, które są bezpośrednio odpowiedzialne za poważne konsekwencje ich przedłużającej się obecności w tym kraju".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Afganistan. Talibowie domagają się odszkodowania od USA za "akty przemocy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.