Studenci pomagali ewakuować ludność z Afganistanu

Studenci pomagali ewakuować ludność z Afganistanu
Fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR
sfs.georgetown.edu / tk

Kiedy w sierpniu talibowie wkroczyli do Kabulu Timothy Torres przebywał w Berlinie. Wcześniej, jako student Tillman School of Business, spędził kilka lat w Afganistanie biorąc udział w misjach dyplomatycznych US Army. Swoje doświadczenie wykorzystał do ewakuacji afgańskiej ludności.

Timothy Torres o zajęciu Kabulu przez talibów dowiedział się z mediów społecznościowych. Szybko jednak zaczął odbierać telefony od swoich kolegów przebywających w Afganistanie, którzy prosili go o pomoc w ewakuacji z tego kraju.

Postanowił więc wykorzystać swoje doświadczenie kontaktując się z organizacjami działającymi na terenie Afganistanu. Poinformował instytucje o ludziach, którzy potrzebują pomocy w wydostaniu się z tego kraju.

Timothy zwrócił się również o pomoc do swoich koleżanek i kolegów ze studiów. - Kiedy otrzymałam telefon od Tito z prośbą o pomoc, nie było żadnych wątpliwości czy to zrobić - przyznaje Kristie Cole, która jako jedna z pierwszych przyłączyła się do akcji ewakuacyjnej.

- Mieliśmy grupę studentów z bardzo różnych środowisk, którzy posiadali kontakty, wiedzę i umiejętności. Wykorzystaliśmy to wspólnie w sytuacji kryzysowej – mówi Timothy Torres.

Studenci poprosili o pomoc ludzi specjalizujących się w różnych dziedzinach. Dzięki nim możliwa była weryfikacja osób ewakuowanych z Afganistanu oraz nagłośnienie sprawy w mediach społecznościowych. Ponadto studenci zorganizowali zbiórkę pieniężną, aby opłacić działania logistyczne związane z akcją ewakuacyjną. Łącznie na ten cel zebrali aż 8 milionów dolarów.

Skontaktowali się także z różnymi ekspertami i ambasadorami, aby zdobyć wiedzę na temat tego, jak działać w sytuacji kryzysowej.

Kiedy otrzymali wiadomość, że z kraju zajętego przez talibów odlatują samoloty tylko w części zapełnione pasażerami, szybko opracowali system, dzięki któremu każdy samolot odlatywał zapełniony ludźmi.

Mimo że grupa studentów uratowała wielu ludzi, nie mogła pomóc wszystkim w opuszczeniu Afganistanu. - Widząc upadek Kabulu, martwiłem się o ludzi. Byli wśród nich także ci, których znałem osobiście i zależało mi na nich – wspomina Torres.

Studenci nie poprzestali tylko na ewakuacji ludności z Afganistanu. Chcą kontynuować swoje działania i pomagać uchodźcom w ich dalszych losach. Apelują również o włączenie się w pomoc społeczeństwa.

Źródło: sfs.georgetown.edu / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Wszystko zaczyna się od rozmowy

Wspólna małżeńska podróż może być piękna, ale z pewnością nie jest beztroską sielanką. Kryzysy, nieporozumienia, sprzeczki, ciche dni oraz inne nieprzyjemne wydarzenia to naturalne etapy tej drogi. Gorzej, gdy wycofanie...

Skomentuj artykuł

Studenci pomagali ewakuować ludność z Afganistanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.