Amazon poszedł w ślady Facebooka. Zamierza zwolnić ok. 10 tys. pracowników

Amazon poszedł w ślady Facebooka. Zamierza zwolnić ok. 10 tys. pracowników
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Technologiczny gigant Amazon planuje zwolnienie w bliskiej przyszłości ok. 10 tys. pracowników, najwięcej w historii firmy - poinformował dziennik "New York Times". Zwolnienia mają objąć działy zajmujące się urządzeniami, sprzedażą detaliczną i HR.

Według dziennika, który powołuje się na wtajemniczone źródła, zwolnienia w spółce mają zacząć się już w przyszłym tygodniu i objąć ok. 3 proc. pracowników zatrudnionych w siedzibach Amazona i mniej niż 1 proc. wszystkich zatrudnionych, do których zalicza się m.in. pracowników magazynów. Ma to być największa fala zwolnień od powstania koncernu w 1994 r.

DEON.PL POLECA
Amazon zwalnia pracowników

Amazon zanotował rekordowe zyski podczas pandemii i w ciągu dwóch lat podwoił liczbę pracowników. W ostatnim kwartale wzrost przychodów spółki spowolnił jednak do nieco ponad 7 proc., co było najsłabszym wynikiem od 20 lat, m.in. z powodu nietrafionych inwestycji, inflacji i silnego dolara.

Jeśli informacje "NYT" się potwierdzą, Amazon będzie kolejną spółką technologiczną w ostatnim czasie, która przeprowadzi masowe zwolnienia. W ubiegłym tygodniu zwolnienie 11 tys. pracowników ogłosił koncern Meta, nowy właściciel Twittera Elon Musk zwolnił połowę pracowników spółki, a wcześniej rundy zwolnień ogłosiły m.in. Lyft, Stripe i Snapchat.

Tymczasem założyciel Amazona Jeff Bezos, który w ubiegłym roku zrezygnował z bezpośredniego kierowania spółką (lecz wciąż jest jej prezesem wykonawczym), zapowiedział w poniedziałkowym w wywiadzie z CNN, że zamierza docelowo i stopniowo przeznaczyć większość swojego majątku na cele charytatywne, w tym na walkę ze zmianą klimatu i łagodzenie podziałów społecznych. Majątek Bezosa szacowany jest na 124 mld dolarów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Donatella Di Pietrantonio

Byłam sierotą z dwiema żyjącymi matkami. Jedna oddała mnie, gdy jeszcze jej mleko nie wyschło na moim języku, druga – gdy miałam trzynaście lat.

Dziewczyna nie rozumie, dlaczego jednego dnia ma piękny dom nad morzem...

Skomentuj artykuł

Amazon poszedł w ślady Facebooka. Zamierza zwolnić ok. 10 tys. pracowników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.